گستاخی لوفت هانزا نسبت به مسافران ایرانی

احمد خادم المله – مدیر مسئول-«شرکت هواپیمایی لوفت هانزا» که یکی از ایرلاین های معتبر اروپا محسوب می شود،شنبه شب رفتار عجیبی با 370 مسافر ایرانی پرواز H600 فرانکفورت به مقصد تهران داشت که بسیار تعجب بر انگیز بود و باعث عصبانیت مسافران ایرانی و اروپایی پرواز شد .

تهران- اقتصاد برتر- 11 بهمن 96

این پرواز که شنبه شب از فرانکفورت عازم تهران بود در آسمان تهران پس از این که خلبان بخاطر شرایط بد جوی قادر به فرود نشد مسیر خود را به باکو- پایتخت آذربایجان – تغییر داد و 370 مسافر را برای مدت دو روز بدون ارائه خدمات اولیه و عدم اجرای تعهدات خود نسبت به مسافران پرواز رها کرد .

به گفته مسافران پرواز و حتی کارشناسان پروازی،خلبان لوفت هانزا می توانست به جای باکو در یکی از فرودگاه های ایران که شرایط آب و هوایی بهتری داشت فرود آید که مسافران در یک کشور غریب و کم امکانات اینقدر به زحمت نیفتند یا در فرودگاه یکی از کشورهای همسایه که شرایط بهتری دارد و یا لوفت هانزا امکان ارائه خدمات داشت فرود آید که مسافران به رنج نیفتند .

خلبان لوفت هانزا نه تنها درطول پرواز هیچ توضیحی درباره تغییر مسیر به مسافران نداد بلکه توجیهات وی برای عدم بازگشت مجدد به تهران وقتی شرایط آب و هوایی بهتر شده بود و یا دلیل انتقال ندادن مسافران به یکی از فرودگاه های ایران و یا سایر کشورهای منطقه اصولی و قابل قبول نبود .

به گفته برخی مسافران خارجی پرواز که از نوع برخورد خلبان بسیار عصبانی بودند خلبان یا شرکت لوفت هانزا معمولا جرات چنین رفتاری با مسافران اروپایی را ندارد و اگر چنین برخوردی حتی با یک مسافر اروپایی یا غربی لوفت هانزا انجام می داد قطعا لوفت هانزا باید جریمه سنگینی برای جبران خسارت مادی ، جسمی و روحی وارده  به مسافر پرداخت می کرد.

به گفته مسافران ، در این پرواز شش کودک ، شماری بیمار و تعداد زیادی کهنسال حضور داشتند که به دلیل عدم دسترسی به امکانات اولیه اسکان ، تغذیه ، دارو و لوازم بهداشتی با مشکلات شدید مواجه بودند؛به‌گونه ای که دو تن از مسافران به دلیل شدت عصبانیت دچار نارسایی قلبی شده و از حال رفتند و در فرودگاه باکو هیچ امکانات امدادی برای درمان آن ها وجود نداشت.

خلبان پرواز 600 لوفت هانزا پس از حدود یک روز توقف در فرودگاه باکو در شرایطی که فرودگاه امام خمینی تهران برای فرود هواپیما ها آماده شده بود ، تصمیم به بازگرداندن مسافران به فرانکفورت(مبدا اولیه پرواز) می گیرد و از پرواز به تهران خودداری می کند؛این تصمیم خلبان به معنی سرگردانی چند روز دیگر مسافران در فرودگاه فرانکفورت بود. این تصمیم خلبان با مخالفت اکثریت مسافران مواجه می شود اما وی تاکید می کند چه با مسافر و چه بی مسافر هواپیما به فرانکفورت باز خواهد گشت و این تهدید را در شرایطی که اکثریت مسافران از بازگشت دوباره به فرانکفورت خودداری می کنند ، بدون تحویل چمدان مسافران عملی می کند.

زمانی که با پیگیری های وزارت امور خارجه ایران مقرر شد هواپیمای «ایران ایر» مسافران رها شده لوفت هانزا را از باکو به تهران بازگرداند ، این پرواز نیز با تاخیر فراوان انجام می شود و نهایتا مسافران پرواز 600 لوفت هانزا پس از 55 ساعت سرگردانی ، استرس، بیخوابی و تنگناهای اولیه بامداد سه شنبه خسته و فرتوت به تهران باز می‌گردند .

شرکت لوفت هانزا اعلام کرده است بخاطر شرایط جوی، پروازهای خود به تهران را تا اطلاع ثانوی لغو می‌کند و فعلا پاسخگوی مسافران ایرانی حتی آنانی که چمدان های خود را نگرفته اند نیست .

پیگیری این موضوع ، شکایت از لوفت هانزا و استیفای حقوق شهروندان ایرانی از شرکت لوفت هانزا فرصتی برای مسئولان جمهوری اسلامی ایران است که مدعی پیگیری حقوق شهروندان ایرانی هستند تا به این واقعیت برسیم که حقوق یک شهروند ایرانی چقدر برای مسئولان جمهوری اسلامی ایران اهمیت دارد !؟ اگر چنین برخوردی با یک شهروند اروپایی ، کانادایی یا آمریکایی می شد ، مسئولان دولت آن کشورها با لوفت هانزا چه برخوردی می کردند ؟ منتظر نتیجه پیگیری های مسئولان جمهوری اسلامی ایران برای استیفای حقوق شهروندان ایرانی هستیم.

پاسخ دادن