کارگزار چه کسی است و چه وظایفی بر عهده دارد؟

انجام فعالیت کارگزاری نیازمند کسب مجوز تاسیس و فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار و عضویت در کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار و بورس مربوطه است.

تهران – اقتصاد برتر – 18 اسفند 96

افرادی که در شرکت های کارگزاری مشغول به فعالیت هستند، افرادی خبره، با تجربه و آشنا به مسایل مالی هستند که نسبت به شرایط اقتصادی، بازار اوراق بهادار و بازار کالاهای مختلفی که معامله می شود شناخت دارند و با تسلط خود بر قوانین و مقررات می توانند بهترین اقدام به ¬منظور خرید و فروش اوراق بهادار و کالا در تالار معاملات بورس¬ها و بازارهای خارج از بورس را برای مشتریان انجام دهند.
کارگزاران اشخاص حقوقی هستند که به نمایندگی از طرف مشتریان اقدام به خرید و فروش اوراق بهادار و کالا و یا اوراق مبتنی بر کالا و ارائه سایر خدمات در بازار سرمایه به مشتریان می­ کنند.

انجام فعالیت کارگزاری نیازمند کسب مجوز تاسیس و فعالیت از سازمان بورس و اوراق بهادار و عضویت در کانون کارگزاران بورس و اوراق بهادار و بورس مربوطه است.

از آنجایی­ که فعالیت کارگزاری دارای حساسیت ویژه بوده و کلیه سرمایه­ گذاران از طریق شرکت­های کارگزاری اقدام به خرید و فروش می­ کنند. لذا شرایط و مقرراتی بر مدیران و پرسنل شرکت ­های کارگزاری حکم فرماست. صلاحیت حرفه ­ای کلیه اعضای هیات مدیره و مدیر عامل شرکت­ های کارگزاری می ­بایست قبل از قبول سمت، به تائید سازمان بورس برسد که به این منظور صلاحیت­ های علمی، تجربی، عمومی و تحصیلی متقاضیان بررسی می­ شود.

کلیه معاملات شرکت­ های کارگزاری توسط معامله گران آن­ ها انجام می ­پذیرد. این معامله­ گران باید دارای گواهی ­نامه حرفه­ ای بوده که دارا بودن این­ گواهی نامه­ تسلط آن­ها را بر مباحث علمی مورد نیاز و قوانین و مقررات نشان می­ دهد. سایر افرادی که در سمت­ های مهمی در شرکت ­های کارگزاری فعالیت می کنند بسته به نیاز آن­ ها به توانمندی­ های علمی و مقرراتی خاص، موظف به اخذ گواهی ­نامه حرفه­ ای مربوطه هستند.

مشخصات شرکت های کارگزاری دارای مجوز در قسمت “مشخصات شرکت های کارگزاری عضو” بروز رسانی می شود. این شرکت ها برای ارائه خدمات مختلف در حوزه بازار سرمایه باید مجوز مربوطه را اخذ کنند.

همچنین شرکت­ های کارگزاری برای فراهم آمدن دسترسی کلیه سرمایه­ گذاران به بازار سرمایه با تاسیس شعبه، دفتر، نمایندگی و یا تالار معاملات اختصاصی در تهران و سایر شهرستان­ ها خدمات خود را به سرمایه  گذاران ارائه می کنند. در هریک از این دفاتر ممکن است خدماتی نظیر پذیرش سفارش مشتریان در بورس ها، بازارهای خارج از بورس، پذیرش معاملات آتی کالا و اوراق بهادار و پذیرش درخواست های صدور و ابطال واحدهای صندوق سرمایه گذاری انجام پذیرد. ضمناً اکثر شرکت های کارگزاری با ارائه خدماتی نظیر انجام معاملات اینترنتی و یا معاملات برخط بدون نیاز به حضور مشتریان در دفاتر خود به آنها خدمات ارائه می کنند.

شرکت­ های کارگزاری فعال در بازار سرمایه می­ توانند با احراز برخی شرایط مجوزهای فعالیت در یک و یا چند بورس را به طور همزمان اخذ کرده و به ارائه خدمات به مشتریان بر اساس قوانین و مقررات بپردازند.

شرکت­ های کارگزاری با کسب مجوزهای مربوطه می­ توانند جهت ارائه خدمات به مشتریان در بورس ها و بازارهای خارج از بورس اقدام به فعالیت ­های زیر کنند:

* معاملات در بورس اوراق بهادار:

شامل ارائه خدمات خرید و فروش سهام، حق تقدم سهام و اوراق مشارکت شرکت ­های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار به مشتریان

* معاملات آتی سهام در بورس اوراق بهادار:

شامل انجام معاملات آتی سهام پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار به مشتریان

* مشاور پذیرش در بورس اوراق بهادار:

شامل ارائه مشاوره به شرکت متقاضی پذیرش در بورس اوراق بهادار در خصوص فرآیند پذیرش و ارائه مدارک و مستندات مربوطه به عنوان نماینده متقاضی به بورس و هیات پذیرش

* مشاور عرضه در بورس اوراق بهادار:

ارائه مشاوره در خصوص انتشار و عرضه اوراق بهادار به شرکت­ های پذیرفته شده در بورس

* معاملات محصولات فلزی در بورس کالای ایران:

ارائه خدمات خرید و فروش کلیه فلزات پذیرفته شده در بورس کالای ایران به مشتریان

* معاملات محصولات نفت و پتروشیمی در بورس کالای ایران:

ارائه خدمات خرید و فروش کلیه محصولات نفت و پتروشیمی پذیرفته شده در بورس کالای ایران به مشتریان

* معاملات محصولات کشاورزی در بورس کالای ایران:

ارائه خدمات خرید و فروش کلیه محصولات کشاورزی پذیرفته شده در بورس کالای ایران به مشتریان

* معاملات سیمان در بورس کالای ایران:

ارائه خدمات خرید و فروش سیمان در بورس کالای ایران به مشتریان

* معاملات آتی در بورس کالای ایران:

انجام معاملات آتی بر روی اوراق بهادار مبتنی بر کالای پذیرفته شده در بورس کالای ایران

* مشاور پذیرش در بورس کالای ایران:

ارائه مشاوره به متقاضی در خصوص فرآیند پذیرش و عرضه کالا در بورس کالای ایران

* معاملات در فرابورس:

شامل ارائه خدمات خرید و فروش سهام، حق تقدم سهام و اوراق بدهی شرکت ­های پذیرفته شده در فرابورس به مشتریان

* مشاور پذیرش در فرابورس:

شامل ارائه مشاوره به شرکت متقاضی پذیرش در فرابورس در خصوص فرآیند پذیرش و ارائه مدارک و مستندات مربوطه به عنوان نماینده متقاضی به بورس و هیات پذیرش

* مشاور عرضه در فرابورس:

ارائه مشاوره در خصوص انتشار و عرضه اوراق بهادار به شرکت­های پذیرفته شده در بورس

* معاملات بر خط:

ارائه خدمات انجام خرید و فروش سهام، حق تقدم سهام و اوراق بدهی پذیرفته شده در بورس و فرابورس به صورت برخط (Online) و مستقیم توسط مشتریان از طریق اینترنت

* سبدگردانی:

خرید و فروش اوراق بهادار (اعم از اوراق بهادار پذبرفته شده در بورس و فرابورس) برای مشتریان به منظور کسب انتفاع آنان

* مشاور سرمایه گذاری:

ارائه مشاوره به مشتریان در خصوص خرید و فروش اوراق بهادار (اعم از اوراق بهادار پذبرفته شده در بورس و فرابورس)

* پردازش اطلاعات مالی:

ارائه اطلاعات مربوط به ورقه بهادار، معامله، سفارشات خرید و فروش و ناشر ورقه بهادار به مشتریان

* تعهد پذیره نویسی:

انجام تعهد خرید اوراق بهاداری که ظرف مهلت “پذیره‌نویسی” به ‌فروش نرسیده است.

*سنا

پاسخ دادن