پیش بینی بازار مسکن در سال 97

بازار مسکن از اواخر سال 95 دوره رونق خود را شروع و یک رونق با شیب ملایم را تجربه کرد. البته هنوز در اکثر شهرهای بزرگ. شرایط رونق تهران را مشاهده نمی‌کنیم.

تهران- اقتصاد برتر- 27 فروردین 97

انتظار می‌رود وضعیت رونق تهران به‌تدریج به سایر شهرها هم سرایت کند. بر این اساس در سال 97 انتظار داریم در بازار مسکن اکثر شهرهای کشورمان با رونق مواجه باشیم.

میزان رشد قیمت مسکن بستگی به عوامل متعددی دارد که مهم‌ترین آن‌ها مولفه‌های بازار پول و ارز، نرخ رشد نقدینگی، تورم عمومی، رشد اقتصادی و… است. متناسب با وضعیت این شاخص‌ها، رشدهای متفاوتی در بازار مسکن قابل وقوع است؛ اما محتمل‌ترین سناریو این است که در سال 97 نرخ رشد قیمت مسکن بیشتر از نرخ تورم عمومی‌ خواهد بود.

با افزایش نرخ ارز، تورم و انتظارات تورمی ‌ایجاد می‌شود که این مساله به دلیل مقایسه قیمت نسبی مسکن از سوی سازندگان و مالکان مسکن با قیمت سایر کالاها و خدمات منجر به افزایش قیمت مسکن می‌شود. همچنین با افزایش نرخ ارز و به‌تبع آن افزایش تورم عمومی، تا حدی قیمت مصالح ساختمانی، دستمزد و به طور کلی هزینه ساخت مسکن افزایش می‌یابد

اجاره‏ بهای مسکن از عوامل مختلف درون‌ و برون‎بخشی متأثر است؛ به طوری که می‌توان آن را تابعی چند متغیره از عوامل متنوعی دانست (دو عامل اصلی موثر بر نرخ رشد اجاره مسکن، نرخهای تورم عمومی و رشد قیمت مسکن است).

در خصوص چشم‌انداز بازار اجاره در سال ۹۷ نیز افزایشِ تدریجی اجاره‌بها از خردادماه، قابل انتظار است. این روند، قابلیت تداوم تا شهریور را خواهد داشت.

برخلاف ۴ سال گذشته که بازار اجاره مسکن از آرامش نسبی برخوردار بود پیش بینی می شود در سال جاری (۱۳۹۷) این بازار برای مستاجرین خصوصا در شهر تهران، سال نسبتا سختی باشد.

محتمل ترین سناریو برای اجاره مسکن، نرخ رشد بیشتر از نرخ تورم عمومی است

*بهروز ملکی / کارشناس بازار مسکن

پاسخ دادن