پشت پرده مخالفت با ایران در واشنگتن

واشنگتن دی سی (Washington DC) در آمریکا یعنی سیاست، مقر کاخ سفید و کنگره آمریکا و شهری مملو از سیاسیون و ارگان‏های دولتی و غیر دولتی و افرادی به نام لابیست (Lobbyist ).

تهران- اقتصاد برتر- 23 تیر 97

جالب است بدانید شهر واشنگتن دی سی در ایالت مری لند (Maryland) واقع شده اما زیرمجموعه ایالت مری لند به حساب نمی ‏آید. واشنگتن دی سی شهری است در ناحیه کلمبیا (District of Columbia) که به عنوان یک ناحیه فدرال محسوب می‏شود و ساز و کار جداگانه خود را نسبت به ایالات و ناحیه‏ های دیگر دارد. این شهر کوچک و بسیار پر اهمیت در آمریکا مغز متفکر این کشور است.

بعد از جنگ جهانی دوم که آمریکا به ابر قدرتی تبدیل شد و تصمیم گرفت در تمامی موارد ریز و درشت این جهان دخالت کند تا در وهله اول اجازه ندهد دولت و ملتی علیه آمریکا قدرت پیدا کند و همچنین بتواند بیشترین منافع را از مناطق دور و نزدیک جهان به دست آورد. با این درک اگر به قضیه نگاه کنیم، می‏توان دریافت که این شهر بر تمام نقاط دنیا می ‏تواند تاثیر گذار باشد و تاثیر گذاری هر قدرتی در این شهر می ‏تواند منافعی را در کشورهای دیگر شکوفا کند. کمی پیچیده به نظر می ‏رسد، اما کشورهایی هستند که ارگان‏ها و سازو کارهای مختلفی در واشنگتن به دست آورده ‏اند و با هزینه برای لابیست‏ ها (افرادی که نشست‏ها و لابی‏های سیاسی در زمینه‏ های مختلف را تسهیل می‏ کنند) می‏ کوشند تا در سیاست حاکم بر آمریکا و همچنین جهان تاثیر گذار باشند. اگر این مسأله را قبول کنیم به تاثیر گذاری پول‏های مختلفی که کشورهای حوزه خلیج فارس در واشنگتن دی سی خرج می‏کنند می ‏رسیم و خواهیم دید که این پول‏ها چگونه در مقاطع مختلف منجر به تصمیم‏ های جهت دار سیاستمداران آمریکایی شده است.

به عنوان مثال می ‏توان به کمک‏های مالی قطری‏ ها در پوشش کمک‏های انسان دوستانه به خیریه کلینتون‏ ها اشاره کرد، مسأله ای که در ایمیل‏ های فاش شده از «هیلاری کلینتون» دیده می‏شود. همچنین لابی‏های مختلفی که عربستان سعودی و امارات در شهر واشنگتن دی سی برای آنها هزینه‏ های گزافی می پردازند. در میان تمامی پول‏هایی که برای جهت دار کردن سیاست‏های آمریکا خرج می‏شود یکی از قویترین لابی‏های ممکن که تحت پوشش چندین سازمان خصوصی و تشکل اداره می‏شود لابی‏های اسرائیل است. جالب است بدانید تمامی این پول‏ها در نهایت به آمریکایی‏ها می‏رسد، اما در آن طرف دنیا به نفع گروه خاصی از کشورها اقداماتی از جانب آمریکایی‏ها و بعضا اروپایی‏ها با رهبری آمریکا صورت می‏گیرد که حاصل لابی‏های شهر واشنگتن دی سی هستند. چند وقتی است سریالی به نام «خانه ای از کارت‏ها» (House of Cards) که در ایران با عنوان «خانه پوشالی» شناخته می‏شود برخی از نقاط تاریک سیاست در آمریکا را روشن کرده و به عموم جامعه نشان می دهد که تصمیم‏های حساس آمریکایی با تاثیر گذاری پول گزاف و لابی استراتژیک صورت می پذیرد.

در این چند سطر احساس می‏کنم کمی با فضای شهر «لابی‏ها» و «دست های پشت پرده» آشنا شده ‏اید و می‏ توان مسأله ضدیت با ایران را راحت تر به نگارش درآورد. در پشت لابی‏ها و تشکل‏های مختلف، سرمایه دارانی که پول‏هایی بی انتها خرج می‏کنند نشسته اند و در مورد ایران به تحلیل شبکه تلویزیونی الجزیره سه مرد جمهوری خواه دیده می ‏شوند. «آدلسون» (Adelson) ، سرمایه داری یهودی، و 16 امین فرد پولدار جهان، «برنارد مارکوس» (Bernard Marcus) ، صاحب فروشگاه‏های زنجیره ای مصالح و وسایل خانه «هوم دیپو» (Home Depot)، و «پال سینگر» (Paul Singer)، سرمایه گذار نیویورکی. این سه چهره به صورت مشترک 40 میلیون دلار به گروه‏های حامی «ترامپ» برای انتخابات ریاست جمهوری کمک کردند و همچنین حدود 60 میلیون دلار به رای آوردن کنگره ای جمهوریخواه برای حمایت از تصمیم‏ های ترامپ هزینه کرده ‏اند. هر سه نفر از جمله مخالفان سرسخت ایران هستند و به احتمال زیاد این مخالفت منافع بسیاری برای آنها به وجود می ‏آورد. وقتی می دیدند تعلیق‏ های پی در پی تحریم‏ های ایران توسط دونالد ترامپ به امضا می رسد تصمیم گرفتند با لابی آدلسون، جان بولتون، یکی از مخالفان سرسخت ایران را به کاخ سفید ترامپ اضافه کنند، تا با خیال آسوده، آمریکا از توافق هسته ای ایران خارج شود. در کنار سرمایه گذاری این سه نفر می توان رگه‏ هایی از لابی‏ های سعودی و اماراتی را نیز در شهر واشنگتن دی سی مشاهده کرد و در واقع شما شاهد پول‏های بی اندازه در مخالفت با ایران در قلب سیاست آمریکا هستید.

یکی از تئوری‏های موجود در بین قدرت‏های سیاسی آمریکا، تاثیر گذاری سرمایه داران آمریکایی و بعضا خارجی در تصمیم‏ های رئیس جمهوری است، این مورد تلویحا در سریال خانه پوشالی به تصویر کشیده می ‏شود. شخصیت اول این سریال که رئیس جمهوری آمریکاست در سکانسی می گوید پست ریاست جمهوری را می ‏خواهد ترک کند و به جایگاهی برود که قدرت واقعی در آن وجود دارد، خارج از کاخ سفید و در میان سرمایه داران.

آیا قدرت واقعی آمریکا در خارج از کاخ سفید قرار دارد؟ آیا پول را می توان قسمتی انکار ناپذیر در سیاست نامید؟ در دولت‏های کاپیتالیست که سرمایه و قدرت واقعی در میان بخش خصوصی تقسیم شده و پدیده لابی سرمایه داران در سیاست دیده می‏ شود، آیا شما به این اعتقاد دارید؟ نظر خود را برای ما بنویسید.

*امیرحسین خادم المله- جانشین مدیرمسئول

پاسخ دادن