پروژه ایرانی نفت در برابر طلا

تجارت تهاتری در زمان جنگ ایران با عراق انجام گردید، اکنون ایران می تواند از کشورهای افریقایی در ازای نفت طلا بخرد.

تهران – اقتصاد برتر – 23 مرداد 97

تجارت تهاتری در زمان جنگ ایران با عراق انجام گردید، اکنون ایران می تواند از کشورهای افریقایی در ازای نفت طلا بخرد.

به گزارش اسپوتنیک، رییس شورای همکاری های اقتصادی ایران و آفریقا در نشست «بررسی فرصت های تجاری ایران و آفریقا» با حضور سفیران کشورهایی همچون کنیا، الجزایر، ساحل عاج، موریتانی و غنا در اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران اعلام نمود: اکنون حجم صادرات مستقیم و غیرمستقیم ایران به کشورهای آفریقایی بیش از سه میلیارد دلار است. یکی از مشکلات امروز مبادلات تجاری ایران و کشورهای آفریقایی قرار گرفته، انتقال وجه است؛ علاوه بر این، آفریقایی ها تاکید دارند کالاهای خود را به صورت نقدی به بازارهای خارجی عرضه کنند، در حالی که فعالان اقتصادی ایران بیشتر تمایل دارند کالاها را به صورت اقساط خریداری کنند.
وی، تهاتر را بهترین راهکار در مقابل این چالش ذکر کرد و گفت: ما می توانیم از کشورهای آفریقایی کالاهایی همچون طلا، گوشت و محصولات کشاورزی وارد کنیم.

در این راستا خبرگزاری اسپوتنیک با حسن خسرو جردی، رییس شورای همکاری های اقتصادی ایران و آفریقا به گفتگو نشستند، جناب آقای دستجردی به دلایل امنیتی و فشارهای امریکا اعلام نمودند که از ذکر لیست کشورها در صورت تبادل طلا و دیگر کالا ها با ایران خود داری می کنند، اما در این میان اعلام نمودند که ایران با چه شرایطی و با چه کشورهایی می تواند تبادل کالا در ازای پول نفت را داشته باشد.

― ایران در این شرایط تحریم و عدم مبادله دلار در مقابل نفت، از طریق تهاتر، با چه کشورهای آفریقایی می تواند همکاری مبادله طلا به جای پول نفت را انجام داشته باشد؟

کشورهایی هستند که حاضر به گوش دادن به حرف های آمریکا نیستند، برخی کشورها حاضر به خرید نفت ایران می باشند، در این میان، برخی نیز در ازای پول نفت می تواند طلا بدهد. برخی کشورها متحد آمریکا هستند که ما با انها کار نداریم. اما هر کشوری می تواند با ایران تهاتر کند، من اسم این کشورها را نمی برم زیرا ممکن است برای این کشورها مشکل پیش بیاید. هر کسی با این روش معقول ما می تواند تهاتر کند، می تواند با کالاهایی که مورد نیاز ایران است تهاتر انجام دهد. مشکلی در این قضیه نیست. ما برایمان بیشتر کالاهای مورد نیازمان مطرح است. طلا ماده ای است که همیشه مصرف می شود، در مقاطع مختلف طلا به عنوان پول است. اگر چه آمریکا پشتوانه دلار را از طلا برداشته است.

در حالی که پشتوانه اکثر پول ها طلا است. طلا می تواند پول را تقویت کند. از این نظر ما پیشنهاد مبادله طلا را دادیم. برای اینکه کشورهای آفریقایی مثل غنا و افریقای جنوبی، در مجموع 8 کشور طلا دارند. بعضی کشورها هم کمتر دارند، کیفیت طلای برخی از کشورها بسیار خوب است. در نتیجه کشورهایی که نخواهند حرف آمریکا را گوش بدهند ما حاضر هستیم تا با آنها طلا مبادله و تهاتر کنیم، اگر این کشور ها هم علاقه مند باشند. البته اکثر کشورها خود تولیدات طلا ندارند، اما این کشورها ممکن است که پیش از این طلا را خریده باشند، ما می توانیم به جای پول با این کشورها از مبادله طلا استفاده کنیم.
― چه کالاهای دیگری می تواند جایگزین پول نفت ایران شود؟ ایران با چه کشورهایی می تواند در زمینه تبادل کالا در ازای پول نفت، تجارت داشته باشد؟

ما کالاهای مورد نیاز خود را که معمولا وارد کشور می کنیم، می توانیم با تهاتر مبادله کنیم، منتها اگر من نام این کشورها را ببرم، آمریکایی ها می توانند دست بر روی آن کالا گذاشته و آن کشور را تحت فشار قرار دهند و این نیز مشکل ایجاد خواهد نمود. ما اصولا باید این کارها را به صورت مخفیانه انجام دهیم، اما بعضی کشورها نیز به حرف آمریکا گوش نمی دهند، کشورهایی چون چین و روسیه تحت فشار آمریکا نیستند، حرف آمریکا را گوش نمی دهند و این کشور ها می توانند در ازای کالایی که ما قبلا بابت آن پول می دادیم می خریدیم، هم اکنون می توانیم با نفت مبادله کنیم.

دکتر سید سعید میرترابی، کارشناس ارشد مسایل انرژی و استادیار گروه آموزشی روابط بین الملل دانشگاه خوارزمی بر این عقیده هستند که ایران در زمان جنگ با عراق نیز تجربه تجارت تهاتری را داشته است. معمولا نفت را می فروختیم و یک کالاهایی در ازای آن دریافت می کردیم، اکنون نیز می توانیم این کار را در خصوص هر کالایی بکنیم.

در واقع می توان نتیجه گرفت که با وجود تحریم های آمریکا اگر چه هنوز این تحریم ها به صورت کامل انجام نشده است و برخی کشورها به مخالفت با خروج یک طرفه ترامپ از برجام نموده اند، با این حال ایران از هم اکنون به دنبال روش های آلترناتیو جهت مبادله کالاهای اساسی با کشورهای دیگر هست تا بدین طریق از ضربه به اقتصاد خود خودداری نماید.

پاسخ دادن