پرسه نقدینگی در حافظ

در حالی که دلار فروشان میدان فردوسی و خیابان منوچهری این روزها مستاصل از بالا و پائین شدن نرخ‌ سکه و ارز هستند، چند صدمتری آن سو تر، تالار شیشه‌ای بورس در خیابان حافظ، با آغوش باز پذیرای نقدینگی‌ و سرمایه گذاران جدید است.

تهران- اقتصاد برتر- 23 شهریور 97

به گزارش اقتصاد برتر، دو سه روزی می‌شود که شاخص کل بازار سهام به مدد شرکت‌های صادرات محور که نقش مهمی در ارزآوری برای کشور دارند، روند صعودی به خود گرفته است.کارشناسان با استناد به این روند مثبت بورس آن هم در شرایطی که بازار سکه و ارز غیرقابل پیش‌بینی و نا مطمئن شده است، بر لزوم حمایت از بازار سرمایه به‌عنوان بهترین گزینه جذب نقدینگی تاکید می‌کنند.

جذاب‌ترین بازار کشور برای سرمایه‌گذاری

یک کارشناس بورس در این باره گفت: بررسی 10 ساله نمودارهای بازدهی چندین بازار موازی کشور نشان می دهد بازار سرمایه نسبت به بازار سکه، ملک و دیگر بازارها با این میانگین، همواره بالاترین بازده را داده است و برای افرادی که بلند مدت فکر می کنند ، بازار سرمایه از نظر جذابیت سرمایه گذاری بازار اول کشور است.

«مهدی طحانی»، بازار سرمایه را در شرایط فعلی از نظر جذابیت سرمایه گذاری برای افرادی که بلند مدت فکر می کنند، بازار اول کشور دانست و گفت: سرمایه گذاری در بورس به منظور جلوگیری از کاهش قدرت خرید، بازار بسیار مناسبی ارزیابی می‌شود.

این تحلیلگر بازارهای مالی در پاسخ به این سوال که در آستانه انتشار گزارش‌های 6 ماهه ابتدای سال، روند رشد صنایع کوچک و بزرگ را طی این مدت چگونه ارزیابی می‌کنید، اظهار داشت: فضای افزایش نرخ برابری دلار در برابر ریال و همچنین افزایش نرخ تورم یا انتظارات تورمی شکل گرفته در جامعه باعث شده که بعضا افزایش نرخ محصولات شرکت های بورسی را در صورت های مالی آنها شاهد باشیم.

طحانی افزود: در شرکت‌های صادرات محور با توجه به اینکه دلار آنها با بازار ثانویه رقم می‌خورد، انتظار داریم که در شهریور ماه این افزایش نرخ ارز را بیشتر ببینیم؛ اما در ماه های قبل هم می توان گفت به صورت تدریجی این افزایش نرخ دلار دیده شد.

این کارشناس بازار سرمایه  اظهار داشت: شرکت هایی که «تورم محور» هستند- مانند روغنی‌ها و غذایی‌ها- تا قبل از این  محصولاتشان را با تخفیف می‌فروختند و همین اتفاقات اخیر باعث شده که آنها هم تخفیفات فروش خود را کم کنند.از طرفی از نظر ریالی هم بهتر بتوانند در صورت‌های مالی و گزارش‌هایی که ارائه می‌دهند، پیشرفت داشته باشند.

طحانی با اشاره به وضعیت صورت‌های مالی شرکت‌ها از نظر ریالی توضیح داد: در گزارش‌هایی که تاکنون آمده، به‌صورت عمومی قریب به اتفاق صنایع، افزایش ریالی فروش را شاهد هستیم، لذا همین عامل وضع شرکت ها را برای آینده، بهتر از قبل برآورد می کند.

وی افزود: با توجه به اینکه قیمت گذاری ها با دلار بازار ثانویه هم تا حدود زیادی انجام می‌شود، گزارش هایی که از این پس شرکت ها منتشر می‌کنند، می‌تواند بسیار مطلوب تر از گزارش‌های 5 ماهه ابتدای سال باشد.

طحانی تصریح کرد: وقتی به صورت تاریخی نمودار بازار سرمایه را نگاه می کنیم، می بینیم که بازار سرمایه در زمانی که تورم روندی صعودی دارد، همگام با آن حرکت می کند و به دلیل اهرم های مختلفی که در شرکت‌ها هست- سودآوری شرکت ها بیشتر از نرخ تورم شده است؛ بنابراین همواره یکی از بازارهایی که برای جلوگیری از کاهش قدرت خرید به مردم توصیه می‌شود که در آن سرمایه گذاری کنند، بازار سرمایه است.

ارزیابی بازار  در نیمه دوم سال

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به وضعیت بازار در شش ماهه دوم گفت: فارغ از اینکه تحریم های آبان ماه چقدر بر بازار موثر باشد، با  انتظارات تورمی موجود، فضای بسیار بسیار مثبتی برای بازار سرمایه قابل تصور است.

طحانی توضیح داد: فکر می کنم یک قوه عاقله در این کشور هست که به بازار سرمایه می پردازد و به آن بال وپر می دهد تا این بازار بخشی از این نقدینگی افسار گسیخته جامعه را جمع کند.

وی گفت: در مقاطعی با سرکوب قیمت ها در بورس کالا سعی شد که تا حدودی جلوی ارزش سودآوری شرکت ها گرفته شود ولی واقعیت این است که این سرکوب قیمت ها در سال 92 هم اعمال شد و جواب نداد .

طحانی ادامه داد:  با توجه به اینکه هم اکنون سرکوب قیمت ها به صورت پله ای برداشته می‌شود و کم کم تمام سطوح کالایی ، خودشان را با نرخ دلار و بازار ثانویه هماهنگ می کنند، لذا برای شش ماهه دوم سال ، بازار بسیار خوب و جذابی را برای سرمایه گذاری متصوریم. مگر اینکه مولفه های اقتصادی و سیاسی عوض شود.

این کارشناس بازار سرمایه توضیح داد: با انتظارات فعلی، اگر تغییر عمده ای در شرایط قراردادها یا پیمان های سیاسی که کشورمان با خارج از کشور منعقد می کند یا مسائل ژئوپلتیکی پیش نیاید یا جنگ های تجاری بین کشورها تشدید نشود، بازار بسیار جذابی را برای سرمایه گذاری خواهیم داشت .

اقبال مجدد به سهم‌های بزرگ و صادرات محور

«علیرضا تاج‌بر» دیگر کارشناس بازار سرمایه نیز در تحلیل شرایط کنونی و آینده بورس گفت:  در بدبینانه ترین حالت یعنی با نرخ تسعیر ارز سامانه نیما یا نرخ خوراک بالا و مقدار فروش پایین هم خیلی از سهم‌های گروه «صادرات محور» توجیه خرید دارند و تا آخر سال بازدهی مناسبی برای آن پیش‌بینی می‌شود.

مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین، P/E  برآوردی بازار را بین 3 تا 4 عنوان کرد و گفت: به نظر می‌رسد با یک جابجایی در گروه‌ها، بازار به سمت سهم‌های بزرگ و صادرات محور می‌رود و شش ماهه دوم سال هم شرایط مثبتی را تجربه خواهیم کرد.

تاج‌بر اظهار داشت: بعد از افزایش نرخ ارز و دلار که از سال گذشته شروع شد، شاهد بازدهی بازارهای ارز و سکه – هر کدام بالاتر از 100 درصد – بودیم. همچنین یک بازدهی کوچک هم در بازار مسکن داشتیم و این روند بازدهی و موج افزایش قیمت ها ، سه چهار ماه است که به سمت بازار سرمایه آمده است.

وی با بیان اینکه متاسفانه به‌دلیل عدم معرفی درست بازار سرمایه به جامعه، این بازار آخرین بخش از اقتصاد بود که با اقبال مواجه شده و هنوز هم بسیار  با ارزش واقعی خود فاصله دارد، افزود: شروع این اقبال و افزایش قیمت‌ها با شرکت‌های دلارمحور و صادراتی و شرکت‌هایی بود که نرخ فروش‌شان به نوعی به دلار بستگی داشته و بازدهی خوبی را نصیب سرمایه گذاران کرده است.

تاج‌بر توضیح داد: اکنون ابهامی که در رابطه با نرخ خوراک و مواد اولیه  وجود دارد، باعث شده  است که این روند تا حدودی اصلاح و با یک ایست مواجه شود. لذا اقبال اولیه در سهم هایی که سرمایه گذاران در آن با سود مواجه بودند، به سمت شرکت های کوچک سوق پیدا کرده است.

مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین در تبیین دلایل این اتفاق گفت: به هر حال بخشی از این شرکت‌ها وابسته به تورم اند و اهرم بالا و حاشیه سودشان طوری است که سودآوری آنها با تورم جاری در کشور به طور چشمگیری افزایش پیدا می‌کند.

تاج بر در پاسخ به سوالی درخصوص لیدرهای احتمالی بازار هم خاطرنشان کرد: به نظر می رسد لیدر بازار همین شرکت‌هایی هستند که صادرات محورند و با قیمت های جهانی وابستگی دارند. منتهی نکته مهمی که باید به آن توجه شود، ابهاماتی است که در حال حاضر  وجود دارد.

وی نرخ تسعیر دلار، نرخ فروش مواد اولیه، نرخ خوراک و نرخ فروش محصولات داخلی را از جمله ابهاماتی دانست که بازار با آن مواجه است و افزود: البته مقدار فروش هم در اینجا بسیار مهم خواهد بود .

توصیه به سهامداران

مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین توضیح داد: به این ترتیب، به سرمایه گذاری که می‌خواهد فعالیت خود را در بورس ادامه دهد، شدیدا  توصیه می شود که به تحلیل سناریو با توجه به این عوامل توجه داشته باشد و سود خالص و EPS  هر سهم را با توجه به آن بسنجد و موارد بدبینانه را در نظر بگیرد.

به گفته تاج‌بر، در بدبینانه ترین حالت یعنی با نرخ تسعیر ارز سامانه نیما و نرخ خوراک بالا و مقدار فروش پایین هم خیلی از سهم های این گروه (صادرات محور) توجیه خرید دارند و تا آخر سال بازدهی مناسبی برای آن پیش بینی می شود.

وی ادامه داد: از طرفی گروه های دیگری هم هستند که باید به ارزش جایگزینی  آنها توجه شود؛ گروه هایی که در ترازنامه شان یک موجودی دلاری وجود دارد و بازار آرام آرام به سمت اینها هم خواهد آمد.

تاج بر با ذکر مثال هایی در این رابطه توضیح داد: برای مثال ممکن است تجدید ارزیابی دارایی های بانکی ها یا تراز ارزی مثبت دلار در قیمت ذاتی آنها اثر مثبت داشته باشد. یا شرکت های دیگری که تشکیلات و خط تولیدی دارند، در اینها بر حسب ارزش جایگزین، بازار به تدریج حرکت می کند و  به قیمت های بالاتری خواهد رسید.

مدیرعامل کارگزاری تامین سرمایه نوین در خصوص ارزیابی خود از وضعیت بازار سرمایه در شش ماهه دوم سال هم گفت: اکنون مهمترین مساله پیش روی بازار «ابهام» است  و اگر سرمایه گذاران به تحلیل سناریویی که در سایت های تحلیلی مختلف انجام شده و همچنین تحلیل های حساسیت شرکت ها توجه داشته باشند، با  P/E  برآوردی بازار که بین 3 تا 4 است به نظر می رسد یک جابجایی در گروه ها صورت می گیرد و مجددا بازار به سمت سهم های بزرگ و صادرات محور خواهد رفت ؛ به این ترتیب، شش ماهه دوم سال هم شرایط مثبتی را برای بازار سرمایه انتظار خواهیم داشت.

کاهش سفته‌بازی در بازارهای رقیب

«رحیم جلیل‌زاده»، تحلیلگر بازار سرمایه گفت: با ایجاد بازار ثانویه برای صادرکننده‌ها و حذف دلار 4200 تومانی برای صادرات، سود انتظاری شرکت‌های دلاری افزایش یافت و در یکماه اخیر شاهد ورود نقدینگی به بازار سهام و افزایش حجم معاملات بودیم.

وی افزود: نکته‌ای که در خصوص جذب نقدینگی وجود دارد، این است که نقدینگی از بین نمی‌رود، اما ورود نقدینگی به بورس موجب می شود تا سفته‌بازی در سایر بازارهای رقیب از جمله سکه و دلار کاهش یابد؛ البته با این شرط که شرکت‌های حقوقی که با عرضه سهام این نقدینگی را جذب می‌کنند، در پروژه های خود سرمایه‌گذاری کنند و دوباره با پرداخت حقوق به کارمندان این نقدینگی را به جامعه برنگردانند.

این تحلیلگر بازار سرمایه در پاسخ به این سوال هم که عملکرد بازار سرمایه در جذب سرمایه‌های سرگردان در ماه‌های اخیر چگونه بوده است، چنین پاسخ داد: نقدینگی وقتی جذب بازار سهام می‌شود که سودآوری شرکت‌ها افزایش پیدا کند.

جلیل زاده با بیان اینکه در ماه‌های اخیر به دلیل افزایش قیمت دلار و در پی آن افزایش ارزش جایگزینی شرکت‌ها و همچنین ایجاد بازار ثانویه ارزی تحولات مثبتی در شرایط بنیادی شرکت‌ها رخ داد، افزود: این تحولات موجب شد حجم معاملات افزایش پیدا کرده و یک مقدار از نقدینگی که سودای سفته‌بازی در بازارها را داشت و باعث متلاطم شدن بازار ارز و سکه شده بود، به بازار سهام جذب شود.

وی در عین حال اظهار داشت: سرکوب قیمتی محصولات شرکت‌هایی که در بورس کالا محصولات خود را عرضه می‌کنند، موجب شده تا نقدینگی با احتیاط بیشتری وارد بازار سرمایه شود.

*اقتصاد برتر

پاسخ دادن