هند‌، صاحب سریع‌ ترین اقتصاد دنیا

هند توانست برای نخستین بار در سه ماه چهارم سال 2017 رشد اقتصادی بالاتر از چین را تجربه کند.

تهران – اقتصاد برتر – 18 اسفند 96

هند توانست برای نخستین بار در سه ماه چهارم سال 2017 رشد اقتصادی بالاتر از چین را تجربه کند.

با منتشر شدن گزارش‌ عملکرد اقتصادی هند در سال 2017، این کشور توانست برای نخستین بار در سه ماه چهارم سال 2017 رشد اقتصادی بالاتر از چین را تجربه کند. آخرین آمار اقتصادی منتشرشده از اقتصاد هند نشان می‌دهد تولید ناخالص داخلی هند در سه ماه چهارم سال 2017 ، رشد 7.2 درصدی داشته که نسبت به رشد اقتصادی چین در همین برهه 4/.. درصد بیشتر بوده است. انتظار می‌رود روند رشد اقتصادی هند در سال 2018 نیز ادامه داشته باشد و فاصله رشد اقتصادی خود را با چین افزایش دهد. در همین راستا صندوق بین‌المللی پول پیش‌بینی‌های خود را برای رشد اقتصادی هند افزایش داده و به 7.4 درصد رسانده است. هند با رسیدن به این میزان از رشد اقتصادی اکنون صاحب سریع‌ترین رشد اقتصادی در جهان است.

همچنین مطابق به آمار منتشرشده، هند توانسته است رشد سالانه مربوط به بخش خدمات را 1.2 درصد بهبود بخشد و این میزان را از 6.9 درصد سه ماه سوم به 8.1 درصد در سه ماهم چهارم افزایش دهد. همچنین در بخش مالی نیز بهبود وضعیت مشاهده می‌شود به صورتی که رشد بخش مالی و سایر خدمات از 5.6 درصد در سه ماه سوم سال 2017 به 7.2 درصد در سه ماه چهارم رسیده است. در این زمینه«چاندراجیت بانرجی» مدیر صنعتی کنگره هند معتقد است: “توجه به بخش تولید و خدمات فرعی از اصلی‌ترین دلایل رشد چشم‌گیری سه‌ماه چهارم سال 2017 است. لذا می‌توان توجه به بخش خدمات در هند یکی از اصلی‌ترین دلایل این رشد اقتصادی می‌باشد”.

نمودار زیر نشان‌ دهنده تأثیر رشد بخش تجارت و خدمات بر رشد اقتصادی هند است:

دلایل رشد اقتصادی سریع هند

به عقیده بسیاری از کارشناسان توجه به بخش خدمات و بویژه خدمات فرعی، یکی از دلایل رشد سریع اقتصادی هند بوده است. همچنین به عقیده کارشناسان، اجرای اصلاحات ساختاری در اقتصاد هند با روی کار آمدن دولت نارندا موندی بسیار بر روند رشد اقتصادی هند مؤثر بود. اصلاحات در بخش مالیات، صادرات و مصرف در هند صورت پذیرفت که تأثیر شگرفی بر اقتصاد هند باقی گذاشت.

بااین‌وجود، باید توجه داشت افزایش تولیدات صنعتی همچنین صادرات آن‌ها و به دست‌ آوردن بازارهای مصرف جدید در خارج نیز بر رشد اقتصادی هند تاثیرگذار بوده است. به نقل از سی ان بی سی در سال گذشته تولیدات صنعتی هند 7.1 درصد رشد داشته است درحالی‌که پیش‌بینی‌ها رشد 6.2 درصدی را نشان می‌داد. علاوه بر این توجه هند بر بخش فناوری اطلاعات (IT) در سال‌های اخیر توانسته است برای این کشور در میان اقتصاد‌های نوظهور جایگاه ویژه‌ای باز کند.

در همین راستا «بیبک دبروی»، رئیس شورای مشورتی اقتصادی نخست‌وزیر نارندا مودی معتقد است : “کاهش هزینه‌های عمومی، افزایش مصرف، سرمایه‌گذاری خصوصی و افزایش صادرات از اصلی‌ترین پیشرانه‌های این رشد اقتصادی هستند”.

نگاهی به اقتصاد هند

هند به‌عنوان یکی از اقتصادهای نوظهور توانست است به بازیگر مهمی در تجارت و اقتصاد جهانی مبدل شود. هند ازنظر تولید ناخالص ملی سومین و ازنظر تولید ناخالص اسمی ششمین اقتصاد برتر دنیا محسوب می‌گردد. اهم شاخص‌های تجاری هند در جدول زیر آمده است.

مهم‌ترین محصولات تجاری و صنایع اقتصادی هند

چهار بخش مهم اقتصادی و تجاری هند عبارت‌اند از صنعت، کشاورزی، خدمات و بخش مالی. تمرکز اقتصاد هند عمدتاً بر این چهر بخش استوار است و توجه بر بخش خدمات و مالی توانست در سال 2017 رشد اقتصادی شگفت‌انگیزی برای هند به ارمغان بیاورد.

در بخش صنعت هند در لیست سطح بازده صنعتی کشورها در مکان چهاردهم جهان قرار دارد. بخش صنعت تأمین کنند 27 درصد تولید ناخالص ملی هند است. فناوری و IT، صنایع حمل نقل، صنایع فلزی، داروسازی و صنایع شیمیایی، فراورده‌های نفتی، صنایع کشاورزی، سیمان، معدن، ساخت‌وساز و صنایع خرد دیگری چون چرم‌سازی از مهم‌ترین بخش‌ها و نهادهای بخش صنعت هند هستند که به نظر تمرکز هند بر IT و صنایع شیمیایی ‌بر روند رشد این کشور بسیار مؤثر بوده است

به‌علاوه، باوجود اهمیت کشاورزی در اقتصاد هند و اینکه هنوز چیزی حدود دوسوم نیروی کار هند در بخش کشاورزی و بخش‌های مربوط همچون صنایع‌دستی مشغول به کارند اما به نظر می‌رسد هند به بخش خدمات، اهمیت بیشتری در آینده به خدمات در مقابل کشاورزی خواهد داد چراکه اکنون بالغ‌بر 30 درصد نیروی کار هند در بخش خدمات مشغول به کارند و این میزان در حال افزایش است. به‌علاوه بخش خدمات بیشترین سهم را در تولید ناخالص ملی این کشور دارد. مهم‌ترین بخش‌های خدماتی هند عبارت‌اند از: حمل‌ونقل هوایی، بانکداری و امور مالی، فناوری اطلاعات، فناوری مالی، بیمه، بخش‌های مربوط به مخابرات و برق، گردشگری تحصیلات، مراکز درمانی و بهداشت و دیگر بخش‌ها.

عملکرد هند در تجارت خارجی

جمعیت بالا و همچنین برنامه‌های اقتصادی و تجاری هند و همچنین نبود منابع طبیعی چشم‌گیر (در مقایسه با کشورهای نفت خیز خاورمیانه) موجب شده است که ازنظر اقتصادی هند بر بخش خدمات و تجارت تمرکز ویژه‌ای داشته باشد. در سال 2017، میزان صادرات این کشور 276 میلیارد دلار و میزان واردات 384 میلیارد دلار بوده است.

در بخش صادرات مهم‌ترین محصولات هند عبارت‌اند از: محصولات کشاورزی 13.2 % ، سوخت و استخراج معادن 15.7٪ و کالاهای تولیدی 68.4٪ و اقلام وارداتی هند نیز شامل : محصولات کشاورزی 7/1٪ سوخت و استخراج معادن 33.1٪، کالاهای تولید 47.8٪.

به‌علاوه مهم‌ترین شرکای تجاری هند و حجم مبادلات تجاری آن‌ها به شکل زیر است:

صادرات:

اتحادیه اروپا 17.6٪، ایالات‌متحده 16.1٪، امارات متحده عربی 11.5٪، هنگ‌کنگ 5.1٪، چین 3.4٪ و دیگر کشورها 46.3 درصد

واردات:

چین 17٪، اتحادیه اروپا 11.3٪، ایالات‌متحده 5.7٪، امارات متحده عربی 5.4٪ عربستان سعودی 5.2٪ و دیگر 55.5٪

در دو نمودار زیر، نخست روند اختلاف تراز تجاری هند از 1995 تا سال 2016 و سپس تراز تجاری این کشور در سال 2017 و سه ماهه نخست سال 2018 نمایش داده شده است.

درنهایت می‌توان بیان داشت هند با تأکید بر توسعه پایدار و همچنین توجه به بخش‌های نوظهور اقتصادی در بازار تجارت جهانی به روند رو به رشد اقتصادی خود در سال‌های اخیر ادامه داده است که در این مسیر جمعیت بالای هند به‌عنوان دومین کشور پرجمعیت هند که از اصلی‌ترین پتانسیل‌های اقتصادی این کشور به شمار می‌رود، و همچنین سرمایه‌گذاری هند بر روی بخش‌های خدماتی و مالی در کنار توجه به بخش‌های صنعتی نوظهور همچون IT نقش بسزایی در موفقیت اقتصادی هند ایفا کرده اند. به بیانی دیگر توجه بر همین بخش‌ها بود که توانست در سال 2017 هند را به کشور پیشرو جهانی در زمینه نرخ رشد اقتصادی تبدیل کند.

*IUVMPRESS

پاسخ دادن