هزار توی بحران

احمد خادم ‏المله-مدیر مسئول-این روزها ایران به کانون جولان حوادث مرگبار تبدیل شده و هر روز از گوشه و کنار کشور خبر سانحه یا حادثه مرگباری را می‏شنویم که عده‏ای از هموطنانمان را قربانی می‏کند.

تهران- اقتصاد برتر- 6 اسفند 96

طبق روال معمول در پی هر حادثه ‏ای رسانه‏ های همگانی پر می‏شود از موج احساسات اقشار مختلف مردم، گروه‏ها، جناح‏ها و شخصیت‏ های کوچک و بزرگ کشور، رسانه‏های همگانی هم طبق معمول قلم به نقد حادثه برمی‏دارند و فوری چند متهم اولیه برای آن فهرست می‏کنند و اصرار دارند به اشکال مختلف متهمان تنبیه شوند .

در حادثه غم انگیز سقوط هواپیمای تهران – یاسوج در شهرستان سمیرم که جان بیش از 60 تن از هموطنانمان را گرفت نیز همین فرآیند و واکنش‏ها تکرار شد و کار به جایی رسید که رسانه‏ های منتقد دولت و به تبع آن برخی از نمایندگان مجلس با سر و صدا خواستار استیضاح و برکناری «آخوندی» وزیر راه و شهر سازی شدند. البته طبق سنت برخورد با حوادث، دیری نمی‏پاید که سر و صداها درباره حادثه سقوط هواپیما با حادثه دیگری تحت الشعاع قرار می‏گیرد و روز از نو و روزی از نو !

این فرآیندی است که برای اکثر حوادث کشور  تکرار می‏شود چون هیچگاه تلاش نمی‏ کنیم منطقی به حوادث بیندیشیم و به فکر حل ریشه ‏ای منشاء بروز حادثه  باشیم.به خاطر شرایط کشور و منافع شخصی و گروهی عادت کرده‏ایم به همه رویدادها و حوادث ناگوار احساسی یا سیاسی نگاه کنیم و از منظر منافع جناح خود بلافاصله موضع بگیریم .

فرض کنید آخوندی را به مجلس بردیم استیضاح و برکنار کردیم و فرد دیگری را جای او به وزارت راه فرستادیم ! آیا حوادث و تلفات تمام می‏شود و دیگر شاهد رویداد پر تلفات در جاده، دریا، هوا و ریل نخواهیم بود !؟ و منشاء همه حوادثی که اتفاق افتاد شخص وزیر راه بود !؟ ساده انگاری محض است اگر اینگونه فکر کنیم .

به هیچوجه قصد حمایت از آخوندی یا وزیر مشابهی را ندارم نکته ام به نوع نگاه ما به حوادث است که با این روند هرگز به نتیجه نخواهیم رسید و نه تنها حوادث پایان نمی‏پذیرد بلکه هر روز و هر هفته شاهد حوادث مرگبار بیشتری خواهیم بود.

اگر هواپیما فرسوده و قدیمی است، منابع برای خرید هواپیمای جدید نداریم و یا غربی‏ها برای فشار به ایران هواپیمای مدرن و جدید به ما نمی‏ دهند ، مسئول آن آخوندی است ! به نظر شما اگر منابع داشتیم و مشکل سیاسی نبود آخوندی هواپیمای جدید و مدرن نمی‏خرید !؟

منطق و انصاف داشته باشیم و با حوادث غیر مترقبه صفر و صدی و سیاسی و احساسی برخورد نکنیم. تا اتفاقی می‏افتد بدون تحقیق و بررسی به خاطر منافع شخصی و گروهی به فوریت لیستی از مخالفان خود را به نام متهم حادثه ردیف نکنیم و خنجر روی وزیر و مدیر نکشیم !

بحران در همه کشورهای جهان اتفاق می‏افتد و دلایل مختلفی هم دارد که عقلای کشورها سعی می‏کنند با ریشه یابی علل بروز بحران به حل ریشه‎ای آن بپردازند.

مدیریت بحران در همه جای دنیا یک علم است، فرآیند دارد ؟ منابع می‏خواهد، سازمان، تجهیزات و ابزار و تخصص می‏خواهد!

بحران‏هایی که امروز ما در ایران داریم ریشه در دهه‏ها مدیریت کشور دارد، جمعیت ایران افزایش یافته، 4 دهه کشور آماج انواع توطئه‏ های داخلی و خارجی خصوصا جنگ بوده . منابع کشور تکاپوی نیاز همه بخش‏ها را نمی‏کند و حتی برای صرف اداره امور جاری هم کافی نیست چه رسد به بحران‏های خلق‏الساعه، فشارهای خارجی نه از نوع عادی بلکه از نوع تحریم‏ های پیچیده، ترکیبی و هوشمند بر دوش کشور سنگینی می‏کند، آنوقت ما از وزیر راه انتظار داریم روی خلبان هواپیما، کاپیتان کشتی، لوکوموتیو ران و راننده هزاران اتوبوس و کامیون نظارت داشته باشد و اگر کامیونی با اتوبوسی تصادف کرد و تلفات داشت بلافاصله وزیر به مجلس احضار و استیضاح شود !

راهکار کاهش بحران‏های دست ساز بشر نیازمند بررسی همه جانبه و عمیق و تحلیل آگاهانه است که در کشور ما کمتر کسی به فکر آن است.

با استیضاح وزیر و زیر سئوال بردن دولت و سازمان‏ها حوادث به پایان نخواهد رسید و مشکلی حل نمی‏ شود. اگر واقعا جان مردم برایمان مهم است و به فکر آینده کشور هستیم منطقی فکر کنیم و به درستی ریشه حوادث را تحلیل کنیم و تلاش نماییم بحران‏ها را از منشاء اصلی آن حل کنیم . بلافاصله یکدیگر را متهم نکنیم . اگر کسی متهم باشد قطعا متهم اصلی آمریکاست که همه امکانات خود را برای تحت فشار قرار دادن امکانات ایران بسیج کرده . به جای دامن زدن به اختلافات داخلی همه توجه امان را متوجه متهم اصلی که آمریکاست کنیم .

1 پیام

  1. باسلام و خدا قوت به شما مدیریت محترم سایت و همکاران عزیزتان
    از بابت اینکه مقالات آموزشی خیلی خوب و با کیفیت تولید می کنید از شما سپاسگزاریم.
    برایتان موفقیت روز افزون از پروردگار یکتا آرزومندم

پاسخ دادن