نمایشگاه بهاره به نام مردم به کام دولت

احمد خادم ‏المله-مدیر مسئول-اتاق اصناف بار دیگر با هدف عرضه رقابتی کالای شب عید اقدام به برگزاری نمایشگاه بهاره در استان‏های مختلف کرد که باعث انتقاد کسبه و بازاریان در شهرهای مختلف  شد.

تهران- اقتصاد برتر- 13 اسفند 96

در تهران بازاریان و کسبه محله‏ های مختلف که سال 1396 را به سختی پشت سر گذاشتند، بتدریج آماده می‏شدند تا از رونق کسب و کار روزهای پایانی سال استفاده کنند تا شاید با فروش شب عید قدری مشکلات رکود سال جاری را جبران نمایند؛ اما اتاق اصناف ایران که از دولت دستور می‏گیرد دوباره اعلام کرد نمایشگاه‏های بهاره در 5 نقطه شهر برگزار می‏شود که این خبر باعث انتقاد و نگرانی کسبه شد.

«جابر صدیقی» آجیل فروش شرق تهران می‏ گوید: سال 1396 را به سختی پشت سر گذاشتیم و در این سال حتی نتوانستیم هزینه جاری فروشگاه را تامین کنیم و علیرغم کسادی بازار که به علت کاهش قدرت خرید مردم بود، نسخه‏ های ریز و درشت دستگاه‏های مختلف دولتی از اداره مالیات گرفته تا بیمه، بهداشت، شهرداری، اتحادیه و … هم مزید بر علت شده و با صدور قبض‏ها و عوارض مختلف که بر کسبه تحمیل کردند متاسفانه سال 1396 سال بدی برای کسبه بود.

به گفته این فروشنده، بیشتر کسبه امیدشان به فروش شب عید بود که متاسفانه با تشکیل نمایشگاه‏ های بهاره این امید هم می‏رود تا به یاس تبدیل شود.

بسیاری از کسبه معتقدند سیاست‏های موازی و بی‏ثبات کننده دولت هر روز فضا را بر کسبه خصوصا خرده فروشی‏ ها تنگ‏تر می‏کند و مردم نمی ‏دانند برای فروش فصلی خود برنامه ریزی کنند یا نه ؟ خیلی از کسبه‏ ای که برای فروش شب عید یا زمان بازگشایی مدارس از قبل کالا تامین می‏کنند با دخالت دولت و اقدامات موازی نظیر تشکیل نمایشگاه‏ های فصلی، کالای تامین شده روی دست کسبه می ‏ماند و خسارت سنگینی را به آنان وارد می‏کند.

کسبه معتقدند اگر هدف نمایشگاه‏ های بهاره کاهش کنترل قیمت و نظارت بر کیفیت کالاست روش‏های مختلفی برای تحقق این هدف وجود دارد از جمله افزایش گشت‏های بازرسی دولتی یا واگذاری کنترل فروشگاه‏ها به اتاق اصناف و نظایر آن؛ اما این روش برخورد که دولت کسبه را دور بزند و هر روز یک تصمیم خلق الساعه اتخاذ کند و برنامه‏ریزی کسبه را مختل نماید متاسفانه باعث زیان کسب و کار مردم خواهد شد که نتیجه آن تعطیلی بسیاری از فروشگاه‏‏ ها، ناتوانی مغازه داران در انجام تعهدات مالی خود و برگشت چک‏های تعهد شده آنان و نهایتا بیکاری مضاعف مردم خواهد شد.

از طرف دیگر بسیاری از کسبه که تمکن مالی بیشتری دارند همزمان با اداره فروشگاه خود به روش‏های مختلف اقدام به اجاره غرفه در نمایشگاه های بهاره می‏کنند و اجناس کم کیفیت تر خود را در غرفه نمایشگاه با تخفیف عرضه می‏کنند و در حقیقت با این اقدام دولت را دور می ‏زنند اما خسارت تشکیل نمایشگاه‏ های بهاره برای کسبه‏ ای می‏ماند که به دنبال کسب روزی حلال و سنتی خود هستند و توان حضور در نمایشگاه‏ های بهاره و پرداخت اجاره غرفه به دولت را ندارند.

خیلی از کسبه معتقدند، تشکیل نمایشگاه ‏های بهاره عاملی برای درآمد بیشتر دولت است نه مردم، لذا دولت به بهانه ایجاد تعادل در بازار، منافع کسبه را قربانی منافع خود می‏کند.

در شرایطی که شعار دولت خصوصی سازی است و همه مسئولان بارها تکرار کرده اند  اداره امور اقتصاد و معیشت جامعه را باید به بخش خصوصی و مردم بسپاریم تشکیل نمایشگاه های بهاره توسط دولت در تضاد با شعار خصوصی سازی و دخالت در کسب و کار مردم است.

در برخی استان‏ها از جمله کرمانشاه جمعی از کسبه در اعتراض به سیاست تشکیل نمایشگاه‏ های بهاره، تجمعات اعتراض آمیز مقابل دفتر امام جمعه یا فرمانداری برگزار کردند.

با توجه به کثرت معترضین به برگزاری نمایشگاه‏ های بهاره در بین بازاریان و صنوف مختلف، لازم است دولت تدبیر کرده و به گونه‏ای برنامه ‏ریزی کند که تصمیمات موازی و خلق‏الساعه باعث زیان کسبه و نارضایتی آنان نشود.

پاسخ دادن