موضوعات فرعی را اصلی نکنید!

احمد خادم المله مدیر مسئول-چند روز پیش برای خرید چند کالای ضروری از جمله یک قلم لوازم خانگی و شیرآلات به مرکز شهر رفتم و با هر فروشنده ای صحبت می کردم اکثرا می گفتند فلان کالا را نداریم و یا در ابتدای بحث از مشخص نبودن قیمت کالا و افزایش سرسام آور قیمت ها صحبت می کردند.

تهران- اقتصاد برتر- 22 مرداد 97

 این گفتگوها به گونه ای بود که خریدار پشیمان شود کالا بخرد و یا از نظر ذهنی آماده شود هر قیمتی فروشنده گفت در جا پرداخت کند و چانه نزند ! فروشنده ای می گفت« فلان شرکت تولید کننده شیر الان 20 روز است جنس به بازار نداده ، فلان شرکت گفته از هفته آینده که وضعیت دلار مشخص تر شد قیمت می دهد و از این نوع حرف ها که مفهومش این بود که وضع بازار خراب است. همین جنسی را که دارم می فروشم غنیمت شمار و برو خدا را شکر کن که فقط جنس را می فروشم درباره قیمت هیچی نگو ، قیمت همین است که گفتم».

در مجموع پس از شنیدن یک سری حرف های مشابه و تکراری نا امید از اوضاع اقتصادی کشور ، کالایی را که لازم داشتم با همان قیمت عجیب و غریبی که گفته بودند خریدم و بازگشتم و تنها چیزی که تا روز بعد در ذهنم دائم مرور می شد این بود که واقعا با کشوری که صاحب همه چیز به معنی عام آن هست چه می کنیم !

بقول دوستی بازار در حال اعتصاب‌روشن است یعنی فروشگاه ها باز هستند اما چیزی نمی فروشند و یا قیمتی روی کالا می گذارند که خریدار نخرد!

نکته جالب این که بخشی از حرف های فروشنده ها ربطی به دولت نداشت چون کاملا مشخص بود که اجناس موجود در مغازه ، دست کم خرید یک سال قبل است و هیچ ربطی به افزایش قیمت های کنونی یا تحریم ندارد اما فروشنده چنان فضای روانی ای ایجاد می کرد و دل خریدار را خالی می کرد که خریدار جرات مخالفت نکند و فوری جنس را با همان قیمت فروشنده بخرد و برود !

مگر اهداف برنامه های آمریکا چیست ؟ غیر از به هم ریختن اوضاع اقتصاد و بازار است ! ؟ کاری که ما با اقتصاد کشور می کنیم دقیقا بازی در میدان حریف است و نمی دانیم تداوم این روند در آینده نزدیک چه بر سر اقتصاد کشور می آورد!

از سوی دیگر رسانه ها را که نگاه می کنی دائم صحبت از موضوعات پیش پا افتاده و فرعی نظیر برگزاری رفراندوم ، استیضاح رئیس جمهوری و وزرا ، سخنان رئیس محیط زیست درباره وضعیت زیست محیطی استان خوزستان و اخباری از این دست می کنند که ظاهرا همه این مسائل موضوع اصلی کشور هستند و تنها چیزی که فرع است و مهم نیست ، اوضاع اقتصادی و معیشت مردم است! و کسی کاری ندارد آمریکا و اذنابش بیخ گوش ما با تمام قوا سرگرم برنامه ریزی  و عملیات برای تحت فشار قرار دادن اقتصاد کشور و مردم هستند.

اگر رئیس جمهوری و کابینه اش به اتفاق دو قوه دیگر و بخش خصوصی همه ظرفیت هایشان را روی هم بگذارند تا با منابع موجود مشکلات اصلی کشور را حل کنند قطعا با شرایط کنونی به زمان طولانی نیاز دارند تا بتوانند به اوضاع و احوال کشور و معیشت مردم سرو سامان بدهند چه رسد به این که با یکدیگر اختلاف داشته باشند و آدرس های انحرافی هم بدهیم و یک روز مردم را با رفراندوم درباره فلان موضوع ، یک روز دعوا بر سر محیط زیست و …. سرگرم کنیم و انرژی کشور را تلف نماییم .

ظاهرا دوستان مسئول در کشور در لابلای موضوعات مختلفی که مطرح می شود ، فهرست موضوعات اصلی و اولویت دار را گم کرده اند و لازم است یک بار دیگر اوضاع کشور را رصد کنند تا به چند موضوع اصلی برسند و روی حل آنها متمرکز شوند. دوستان! الان وقت بحث درباره رفراندوم و چند سئوال از رئیس جمهوری نیست ، رئیس جمهوری می داند چطور باید پاسخ این سئوال ها را بدهد و از این رویداد مشکلی از کشور حل نمی شود . برویم به فکر حل واقعی مسائل اقتصاد و معیشت مردم باشیم که فعلا دشمن آنجا را هدف گرفته است .

پس هر روز یک موضوع فرعی را به مشکل اصلی تبدیل نکنیم و افکار عمومی را بیش از این بازی ندهیم و مشکلات را فرافکنی نکنیم که مشکلات اصلی مردم در لابه لای آنها گم شود . مردم از ما انتظار حل مشکل اقتصاد و معیشت را دارند و بس. فعلا بحث های دیگر را تعطیل کنید.

پاسخ دادن