مهریه‌های سنگین؛ معضلی ملی

 بالا رفتن میزان مهریه، ثبت مهریه‌های نا متعارف، زندانی شدن هزاران مرد به علت پرداخت نکردن مهریه، همه و همه از مشکلاتی است که در خصوص مهریه مطرح می‌شود.

تهران – اقتصاد برتر – 18 اسفند 96

مهریه که از آن با عنوان صداق نام برده می‌شود سالهاست باعث بحث و جدل‌های فراوانی در جامعه شده است. بالا رفتن میزان مهریه، ثبت مهریه‌های نا متعارف، زندانی شدن هزاران مرد به علت پرداخت نکردن مهریه، همه و همه از مشکلاتی است که در خصوص مهریه مطرح می‌شود. این مشکلات قانونگذار را وادار کرده تا برای سر و سامان دادن به این «معضل اجتماعی» به دنبال راهکار باشد.

مدیرعامل ستاد دیه کشور موضوعات قضایی مربوط به مهریه‌های پرداخت‌نشدنی را یک معضل ملی عنوان کرد

مدیرعامل ستاد دیه کشور هزینه در امر فرهنگ‌سازی را به‌عنوان یک سرمایه‌گذاری بزرگ برای هر کشوری مطرح کرد و افزود: امروز آگاهی‌بخشی و آموزش عمومی نه در حدّ یک مطالبه بلکه در هیئت یک ضرورت غیرقابل اجتناب مطرح بوده و این موضوع جهانی باید برای تک‌تک ما نهادینه شود که صرف بودجه‌ای ولو سنگین در حوزه فرهنگ، ما را از ابتلاء به بسیاری از مخارج قضایی و انتظامی مصون می‌دارد، گرفتاری‌ها و مخارجی که اگر منتهی به حبس شوند،

افزون بر تهدیدات معلوم آن بر سلامت اجتماعی هزینه‌های درمانی، بهداشتی و نگهداری بالایی را بر فرد زندانی و خانواد‌ه‌های آن‌ها نیز تحمیل می‌کند، مشکلی که دامنه آسیبش برای آرامش جامعه به‌مراتب تلخ‌تر و بیشتر از اختصاص بودجه‌ای در راستای اجرای پروژه‌های پیشگیرانه است.

مدیرعامل ستاد دیه کشور ادامه داد: شاید باورکردنی نباشد اما جمعی کوچک نه بابت ضمانت خوشبختی خودشان، نه برای داشتن ابزاری احتمالی جهت روزهای مبادا، نه برای تمسک به حربه‌ای جهت مقابله با حق طلاق آقایان، بلکه صرفاً جهت فراهم شدن مقدمات ارسال پستی در اینستاگرام نسبت به تعیین مهریه‌های خاص اقدام کرده و طبق برخی پرونده‌های مفتوح در این ستاد مردمی عرض می‌کنم که اصرار در تعیین این میزان یا این دست از صداق‌های معلوم‌الوصف و بعضاً مضحک می‌کنند.

جولایی افزایش زندانیان مهریه را به 2800 زندانی نیازمند یک آسیب‌شناسی جدی دانست و گفت: این روزها عده‌ای درباره امکان یا امتناع موضوعاتی چند، عبارت «تمنای محال» را مطرح می‌کنند، البته نه با این غلظت، اما واقعاً کارگر افتادن اقدامات دولت‌ها یا قوا در این حوزه که مردم با آگاهی و تقیّدات بیشتری نسبت به تعیین مهریه اقدام نمایند، اگرچه مؤثر خواهد بود اما در قبال قدرت هنر و به‌طور مصداقی‌تر برای نمونه جادوی هنر هشتم یا قاب تلویزیون چندان قابل قیاس نیست.

اگرچه گفته می‌شود که موضوع ازدواج و مهریه موضوعی شخصی است و قانونگذار نباید به این موضوع ورود پیدا کند اما ورود سالانه چند هزار نفر به زندان‌های کشور در اثر نپرداختن مهریه، باعث شد تا دولت در لایحه حمایت از خانواده نگاهی نیز به مهریه و نحوه پرداخت آن داشته باشد. پدیده ناپسند زندانیان مهریه این روزها به واقعیت انکار ناپذیر جامعه‌مان تبدیل شده، این در حالی است که اکثر مراجع و علما بر این عقیده‌اند که زندان رفتن مرد به دلیل نپرداختن مهریه خلاف شرع است اما این سخنان نیز نتوانسته از تعداد زندانیان مهریه کم کند.

وضعیت نابسامان مهریه به گونه‌ای است که جلسات و مذاکرات متعددی در این باره تشکیل شد، تعیین مالیات بر مهریه نامتعارف یکی از راهکارهایی بود که هیچ گاه عملی نشد. طرح ثبت نشدن مهریه‌های نامتعارف نیز روی واقعیت به خود ندید و موضوع عندالاستطاعه و عند المطالبه مهریه‌ها نیز فقط بر سر زبان‌ها افتاد اما هیچ گاه در دنیای واقعی نمود پیدا نکرد و تعداد زندانیان مهریه کم نشد.

محمد کشتی آرای وکیل دادگستری در مصاحبه اختصاصی خبرنگار اقتصاد برتر در مورد مهریه که در حال حاضر تبدیل به معضل ملی شده است، گفت: مسائل فرهنگی را باید دست‌اندرکاران مربوطه در کشور حل کنند ودر بحث مهریه چون طلا و سکه بطور مرتب در حال افزایش فیمت ونوسان است و بار روانی بدی را در جامعه وارد میکند، باید توسط رهبران دینی در جامعه برای مردم روشن شود و همچنین دانشگاه نیز بایستی وارد این مقوله شده، و برای همه روشن کند که صرفا تعیین مهریه بالا نمیتواند باعث دوام وبقای زندگی باشد .
عضو اتحادیه طلا و جواهر کشوری ادامه داد: الان جوانان به خاطر ندارند که در اوایل انقلاب ، یا در دهه پنجاه و یا در دهه شصت زندگی ها با مهریه های کم مانند یک عدد سکه، پنج عدد سکه و یا یک آیینه وشمعدان شروع می شد والان هم زندگی خوبی دارند ، بچه های خوبی دارند و زندگیشان دوام وبقا داشته است، اما در حال حاضر وقتی توجه میکنیم به ازدواجهای دهه های بعدی مانند دهه هفتاد، هشتاد و … ازدواج ها جنبه تجاری داشته، که این جنبه تجاری به گونه ای است که با گران شدن سکه و طلا خانم ها با ماشین حساب شروع به ضرب وتقسیم مهریه خود میکنند تا ببینند مهریه شان چقدر ترقی کرده و با افزایش قیمت طلا و سکه آسیب بدی به نظام خانواده وارد شده است.
بنابر این به نظر من بایستی در این مورد کار فرهنگی صورت پذیرد و حتی دولت میتواند در این زمینه اقدامات پیشگیرانه نیز وضع نماید ، مثلا قانونی وضع کند تا هر کس خواست بر فرض بیش از 15 سکه یا صد سکه مهریه تعیین کند آن عروس خانم باید مالیات پرداخت کند چون از طریق مهریه پول زیادی به دست می آورد بایستی مالیات هم بدهد، چطور هر شخصی در حال حاضر اگر بیش از 5 هزار دلار ارز خرید وفروش کند باید مالیات پرداخت کند؛ عروس خانمی هم که مهریه زیادی دارد باید مالیات بدهد.
به خاطر این موضوع در حال حاضر بسیاری از دختران و پسران به لحاظ معضل مهریه از انجام ازدواج باز مانده اند.
کشتی آرای به خبرنگار اقتصاد برتر درباره راهکار این موضوع اظهار کرد: نظر شخصی من این است که والدین دختر خانم ها باید فرزند خود را راهنمایی کرده وآن ها را پر توقع بار نیاورند.

*افسانه صدیقی

پاسخ دادن