مشکل بازار ارز جای دیگری است!

احمد خادم ‏المله- مدیر مسئول-اواخر هفته گذشته دوباره بازار ارز و طلا ملتهب شد و برغم همه تدابیر اتخاذ شده خصوصا کنترل‏های فیزیکی و مدیریت عرضه ارز به بازار، دلالان دوباره فرصت قدرت نمایی پیدا کردند تا نشان دهند سیاست‏های جدید بانک مرکزی و دولت برای مدیریت بازار ارز کافی نیست و مشکل در جای دیگری است!

تهران- اقتصاد برتر- 17 شهریور 97

متاسفانه ناخواسته وضعیت بازار ارز و سکه به خاطر نقشی که در زندگی روزمرده مردم و فضای کسب و کار دارد به نمادی برای ارزیابی عملکرد دولت تبدیل شده است؛ لذا دولت هر کار مثبتی در زمینه عمران و آبادی و خدمات انجام دهد به خاطر نا کارآمدی در بازار ارز و سکه تاثیر فعالیت‏های خوب خود را خنثی می‏کند. تحولات اخیر نشان داد تغییر مدیران ارشد در مدیریت بازار خیلی موثر نبود و متغیرهای دیگری عامل بروز مشکل هستند که آنها باید کنترل شوند تا بازار سرو سامان پیدا کند.

دولت قطعا مسأله را به درستی تشخیص داده که اشکال از کجاست و راهکارهای آن را هم می‏داند مثلا همه اقتصاددانان و عقلای بازار ارز و سیاست‏های مالی و پولی مشکل را در نقدینگی می‏دانند و مدیران دولت نیز خود بارها به این مهم اذعان کرده‏اند؛ اما سئوال اینجاست،  برغم اینکه همه صورت مسأله را می‏دانند و بر آن توافق نظر دارند و راهکار مناسب را هم تشخیص داده‏اند چطور دولت نمی‏تواند راهکارهای مطرح شده را بکار بندد. قطعا دولت توان ارائه حل مشکل را دارد اما احتمالا مشکل در اجرای راهکارهای پیشنهادی است که در این بخش دولت ضعف اجرایی دارد و مدیران مجری احتمالا یا اعتقادی به راهکارها ندارند یا وحدت نظر در زمینه آنها وجود ندارد و یا در اجرای آنها ضعف دارند یا عمدی در کار است!

اینگونه نیست که باور شود مدیریت نقدینگی راهکار مناسب ندارد و یا دولت در اجرای آن ناکارآمد است. اگر واقعا مشکل نوسان ارز، افزایش نقدینگی افسار گسیخته است که قطعا هست پس باید بتوانیم نقدینگی را مدیریت کنیم.

از نظر نویسنده مناسب ترین راهکار تغییر نگاه تیم اقتصادی دولت از رئیس جمهوری گرفته تا وزیران و بدنه دولت است که شدت مشکل را هنوز نپذیرفته‏اند و آن را کتمان می‏کنند . یکی از تعاریف بحران به هم خوردن نظم در هر موضوعی است. یعنی همان چیزی که در بازار ارز و سکه اتفاق افتاده و به راحتی نظم پذیر نمی‏شود! دولت اگر فکر خود نسبت به مشکل را تغییر دهد و ابتدا مشکل را بپذیرد آنوقت می‏توان برای حل آن مناسب‏ترین راهکار را انتخاب کرد و اگر عزم اجرای آن وجود داشته باشد که قطعا هست، به سمت حل معضل حرکت کنیم. یکی از دلایلی که دولت نیاز به تغییر فکر دارد موضوع فشار بیش از حد روزانه به مردم است. تقریبا همه مسئولان کشور به فشار بیش از حد به مردم اذعان دارند و بارها بر آن تاکید شده، اما باز در سطح ادارات دولتی از جمله بخش مالیات، بیمه، دارو و درمان، گمرکات، عوارض دستگاه‏های مختلف و گرانی کالا و حتی خدمات دولتی که اکثر آن کنترلش دست دولت است، شاهد افزایش غیر منطقی قیمت و فشار مضاعف به مردم هستیم!

یکی از راهکارهایی که همه کارشناسان اقتصاد بر آن توافق دارند هدایت نقدینگی به سمت تولید است. کشور نیازمند رونق اقتصاد، عمران و آبادی و ایجاد اشتغال است. همه این موضوعات نیازمند سرمایه‏گذاری است که دولت توان تامین آن را ندارد، اما همین سرمایه در دست بخش خصوصی و مردم است که متاسفانه سرمایه آنان جایی می‏رود که به جای کمک به عمران و آبادی ویرانگر می‏شود و معضلی ایجاد می‏کند شبیه آنچه امروز گرفتار آن هستیم . برای حل مشکل ابتدا نیاز داریم دولت با صراحت لهجه که در رئیس جمهوری سراغ داریم، با صداقت و اطلاع رسانی مناسب، اعتماد مردم را جلب کند؛ سپس سرمایه گذاری در تولید را به روش‏های مناسب، جذابیت لازم برای جذب سرمایه بخش خصوصی را فراهم کند تا نقدینگی سرگردان به جای اختلال در بازارهای پایه دلار، سکه و مسکن به سراغ تولید و سرمایه گذاری‏های عمرانی و مگا پروژه‏های مورد نیاز کشور برود و در کنار سازندگی، رونق اقتصاد، کسب و کار و اشتغال ایجاد کند. روش‏های نوین جذب سرمایه در همه دنیا تجربه شده است. اگر در ایران در این زمینه توفیقی نداریم به موضوع عدم اعتماد مردم به دولت و آسیب سرمایه عمومی باز می‏گردد. پس تلاش کنید با جلب اعتماد مردم مشکل بازار ارز و سایر معضلات اقتصادی را حل کنیم .

پاسخ دادن