قدرت هوشمند، لازمه پیشرفت نظام

احمد خادم ‏المله-مدیر مسئول-به توصیه یکی از دوستان از چند مرکز صدور ویزای کشورهای اروپایی بازدید کردم و دیدم حرف‏هایی که درباره تلاش شمار قابل توجهی از جوانان برای ترک ایران می‏زدند اغراق نیست!

تهران- اقتصاد برتر- 29 بهمن96

در صف طولانی انتظار درخواست ویزای کشورهای اروپایی پر بود از جوانانی که سر و وضعشان نشان می‏داد غالبا از قشر معمولی و متوسط هستند، تحصیلات بالا ندارند، پولدار و مرفه نیستند، مغز متفکر یا ژن برتر نبودند! با برخی از آنها هم صحبت شدم غالبا هدف سفرشان را پیدا کردن کار، آزادی بیشتر و تلاشی برای آینده بهتر عنوان کردند. جالب آنکه اکثرا مطمئن نبودند در سفری که می‏روند به اهدافشان خواهند رسید یا خیر؟ اکثرا سفر را تلاشی برای تغییر وضع موجود می‏دانستند که از آن راضی نیستند.

وقتی درباره ریشه‏ های تصمیم جوانان به ترک ایران فکر می‏کردم‏، موضوع نرخ بالای فارغ التحصیلان بیکار دانشگاه‏ها که هر سال قریب به 700 تا 800 هزار نفر بر شمار آنان افزوده می‏شود، نا آرامی‏های اخیر در شهرهای مختلف کشور، تشدید اختلافات سیاسی و موضوعاتی از این دست در ذهنم مرور می‏شد که هر یک می‏تواند عامل نا امیدی جوانان از آینده بهتر باشد که آنان را به صف ویزای خارج از کشور کشانده است!

موضوع جالب‏تر اینکه بسیاری از کشورهای غربی پس از غربال کردن جوانانی که قصد اقامت در کشورهای اروپایی دارند به آن بخش از جوانانی که تخصص، توانایی و ظرفیت بالقوه‏ای برای کار دارند راحت‏تر ویزا می‏دهند و آنان را جذب می‏کنند اما افرادی را که سنشان بالاست و یا توانایی جسمی مناسب ندارند را کمتر می‏پذیرند.

مشاهده این صحنه‏ها نشان می‏دهد کشور بتدریج سرمایه‏ های اجتماعی خود را از دست می‏دهد و جوانانی را که با هزینه و امکانات این کشور تحصیل کرده و کار یاد گرفته‏ اند را دو دستی تقدیم کشورهای غرب می‏کنیم، حتی اگر این جوانان نتوانند عامل پیشرفت کشورهای غربی شوند دستکم ایران از توانایی و ظرفیت این سرمایه ارزشمند محروم می‏شود و سرمایه ارزشمند کشور را در جامعه‏ای با ارزش‏های متفاوت رها می‏کند که مشخص نیست چه آینده‏ای در انتظار آنان باشد!

باید این واقعیت را پذیرفت که جمعیت ایران همه اعتقاد و اراده جوان بسیجی مصمم را ندارند که ایثارگرانه پای ارزش‏های نظام ایستاده، بافت جمعیتی ایران ترکیبی از تفکرات گوناگون است که سرمایه‏های کشور محسوب می‏شوند و ترکیب و بکارگیری صحیح همه آنها برای کشور قدرت‏افزا خواهد بود.

نکته دیگر اینکه خیلی از همین نیروی متقاضی ویزا در راهپیمایی 22 بهمن هم فعالانه شرکت می‏کنند، نظام و حکومت را هم قبول دارند اما به دنبال پیدا کردن آینده ‏ای بهتر و با ثبات هستند.

اعتقاد نویسنده این است که با از دست دادن تدریجی بخشی از سرمایه اجتماعی کشور در حقیقت عوامل ایجاد قدرت را از دست می‏دهیم که تداوم آن در آینده زیر ساخت‏های انسانی کشور را سست می‏کند.

کشورهای پیشرفته در جهان امروز به دنبال قدرت هوشمند هستند که ترکیبی از قدرت سخت و نرم است.

جمهوری اسلامی ایران در طول 4 دهه گذشته پیشرفت‏های خوبی خصوصا در زمینه توان دفاعی و قدرت سخت داشته و با استفاده هوشمندانه از این توان موقعیت خود در منطقه و جهان را ارتقا داده به گونه‏ای که امروز خارج از حیطه اقتدار نظام جمهوری اسلامی ایران در منطقه تحولی شکل نخواهد گرفت؛ آنچه در شرایط امروز نقطه ضعف نظام ما محسوب می‏شود بخش قدرت نرم و تبدیل آن به قدرت هوشمند است که باعث افت سرمایه ‏های اجتماعی، یاس و ناامیدی مردم خصوصا جوانان می‏شود.

قدرت هوشمند، ترکیب به کارگیری قدرت سخت و نرم در مقتضیات زمان،

به گونه‏ ای است که تاثیر مثبت بر مخاطب بگذارد و بتواند نیروی مخالف را تبدیل به نیروی خنثی و نیروی خنثی را به طرفدار نظام تبدیل کند و نیروی حامی را در حمایت از نظام مصمم‏تر و به ایثارگرانی تبدیل کند که برای دفاع از کشور تحت هر شرایطی جان بر کف باشند.

صف طولانی درخواست ویزا از کشورهای خارجی واقعیتی است که از نظر نویسنده محصول فقدان قدرت هوشمند در کشور است که به ضعف قدرت نرم ما باز می‏گردد.

حقیقت این است که در پی حوادث گوناگون در کشور از جمله نا آرامی‏های اخیر ما نتوانستیم با اتکای به قدرت نرم خود به درستی مخاطبان را اقناع کنیم و یاس جوانان ناراضی را به امید تبدیل کنیم.

کشور امروز نیازمند ساخت قدرت هوشمند است و اگر نتوانیم آن را محقق کنیم بتدریج سرمایه‏های اصلی قدرت نظام را از دست خواهیم داد. دشمنان نظام نیز دقیقا روی ضعف ما در قدرت نرم نظام متمرکز شده‏اند و با تمام توان تلاش دارند ناکارآمدی نظام را بزرگ‏نمایی کرده و امید مردم را به یاس تبدیل کنند.

قدرت هوشمند نظام را خوب بشناسیم و تلاش کنیم فاکتورهای اساسی ایجاد قدرت هوشمند را تامین کنیم.

پاسخ دادن