خروج ترامپ فرصتی برای ایران

احمد خادم المله مدیر مسئول-رسانه های غربی از یک ماه پیش آن‌چنان موضوع تصمیم گیری رئیس جمهوری آمریکا در ماندن یا خارج شدن از توافق هسته ای ( برجام ) با ایران را بزرگ کرده اند که گویی روز اعلام تصمیم «دونالد ترامپ»، روز آخر دنیا برای ایرانی ها است!

تهران- اقتصاد برتر- 19 اردیبهشت 97

در کنار جنجال رسانه ای غرب متاسفانه در داخل کشور هم عده ای چنان درباره این روز سخن می گویند که گویی قرار است در این روز جهان زیر و رو شود و اتفاق بسیار مهمی روی دهد و ترامپ با تصمیم خود درباره برجام سرنوشت ایران ، منطقه و جهان را رقم بزند! متاسفانه جو سازی و همین واکنش ها روی برخی اتفاقات داخلی از جمله نوسانات نرخ ارز و قیمت برخی کالا ها اثر گذاشته و بازار را تحت الشعاع خبرهای مرتبط با تصمیم ترامپ قرار داده است .

در این روزها عده ای هم موضوع برجام را سوژه نقد و تخریب دولت قرار داده اند که با بحث های مخالف و موافق آنان نیز التهاب ایجاد شده و نوسانات بازار را به نفع دشمن تشدید می کند.

سابقه تاریخی جدال لفظی و فیزیکی ایران با غربی ها در 4 دهه گذشته نشان داده است هیچ یک از آن ها علیرغم جار و جنجال ها و ائتلاف های ریز و درشت نه تنها نتوانسته اند در سرنوشت ایران تعیین کننده باشد بلکه هر چه آن ها بیشتر تهدید کرده اند نفوذ ایران در منطقه و جهان روز به روز بیشتر شده است. البته اقدامات آن ها خللی در برنامه ها و پیشرفت  کشور ایجاد کرده  که مهمترین آن ها مشغول کردن ظرفیت ها و توانایی های ایران، دشمن تراشی علیه ایران در منطقه و جهان ، ارائه تصویری نامطلوب از ملتی متمدن و نهایتا کند شدن روند پیشرفت کشور در عرصه های مختلف بوده است. در همین حال جبهه غرب هم خسارت های سنگینی از پیشرفت و نفوذ منطقه ای ایران خورده است از جمله بیداری ملت ها نسبت به جنایات بشری و اقتصادی آمریکا در منطقه و به خطر افتادن منافع غربی ها در منطقه و جهان  ولی هیچگاه غرب نه تنها نتوانسته در تعیین سرنوشت ملت ایران تعیین کننده باشد بلکه غربی‌ها در تعیین سرنوشت کشورهای منطقه هم بدون حضور ایران نتوانسته اند اثر گذار باشند. لذا بسیاری از صاحبنظران سیاسی و مراکز و بنیاد های مطالعاتی و اطلاعاتی آن ها به کاخ سفید و سران اروپا توصیه کرده اند ، هیچ تحول و توافقی در منطقه خاورمیانه بدون حضور ایران پایدار و موثر نخواهد بود کما اینکه این پیش بینی هم تحقق یافته و تمامی تصمیمات و توافقات منطقه ای بدون حضور و جلب نظر ایران به نتیجه نرسیده است.

گیریم لحظه ای که این سرمقاله را می خوانید ترامپ خروج آمریکا از برجام را اعلام کرده باشد ولی مهم این است که بدانیم آمریکا تنها کاری که می تواند برای تضعیف ایران انجام دهد همین عملیات روانی ای است که به راه انداخته تا شاید از طریق جریان سازی و جنجال رسانه ای بتواند هراسی در دل مردم ایجاد کرده ، اختلافات داخلی را تشدید کند و روی شاخص های اقتصاد اثر منفی بگذارد.

در شرایطی این چنین که آمریکا به دنبال ضربه زدن به نفوذ جهانی و منطقه ای ایران ، تضعیف شاخص های اقتصاد و و ایجاد هرج و مرج اقتصادی در کشور خصوصا ایجاد اختلاف بین مسئولان و مردم است عقل سلیم ایجاب می کند شرایط را بفهمیم و در میدان حریف بازی نکنیم و تهدید دشمن را به فرصتی برای پیشرفت و بهبود تصویر ایران در جهان تبدیل کنیم .

گرچه به سیاست ها و عملکرد دولت خصوصا در بخش اقتصاد انتقاد وارد است و خیلی از منتقدان به درستی کاستی ها را یادآوری می کنند اما در شرایط کنونی هر اقدامی برای تضعیف دولت و حاکمیت، بازی در میدان حریف است و همه کسانی که دل در گرو نظام اسلامی و اعتلای کشور دارند باید مراقب سخنان و رفتار خود باشند.

تضعیف دولت در این شرایط به نفع هیچ حزب و گروه سیاسی در داخل نیست و تنها نفع آن برای دشمنان نظام و ایران است .

تصمیم آمریکا برای ماندن یا خروج از برجام نقطه عطفی در تاریخ روابط ایران و جهان نیست بلکه رسانه های غربی با عملیات روانی از این روز کوهی ساخته اند برای خالی کردن دل مردم و همه بزودی خواهند فهمید ترامپ کوچک تر از آن است که بتواند در سرنوشت ملت ایران تاثیرگذار باشد. آمریکا با خروج از برجام نه تنها نمی تواند به ایران آسیب بزند بلکه ماهیت و چهره واقعی عهد شکنی و قلدر مآبانه خود به جهان را آشکار خواهد کرد که همین موضوع بهترین فرصت برای بهره برداری ایران از اشتباه ترامپ است که می تواند تهدید آمریکا علیه ایران را به فرصتی برای ما برای سخن گفتن با نخبگان جهان فراهم کند لذا همه کشور باید بسیج شود تا درس مناسبی به رفتارهای ناهنجار ترامپ و متحدانش بدهیم پس مراقب باشیم با حرف و رفتارمان در میدان حریف بازی نکنیم و فرصت فراهم شده را از دست ندهیم .

پاسخ دادن