حمله آمریکا راهبردی ندارد!

احمد خادم‏ المله-مدیر مسئول-بامداد شنبه ائتلاف آمریکایی با شلیک بیش از 125 موشک به سوریه حمله کرد و بار دیگر موضوع مناقشات سوریه را در راس اخبار جهانی قرار داد. این حمله مثل سایر حملات منطقه‏ای آمریکا به کشورهای منطقه از جمله عراق بهانه واهی استفاده سوریه از سلاح شیمیایی در حمله به دوما انجام شد. 

تهران- اقتصاد برتر- 26 فروردین 97

چرا ائتلاف آمریکا این زمان را برای حمله به سوریه انتخاب کرد؟ راهبرد آمریکا در این حمله چیست؟ از نکات قابل تامل در این رویداد است که تلاش داریم به آن پاسخ دهیم.

حمله ائتلاف آمریکا شامل انگلیس و فرانسه و حمایت عربستان و رژیم صهیونیستی در زمانی انجام شد که ائتلاف روسیه، ایران، حزب الله و سوریه علاوه بر پیروزی‏ های فیزیکی در زمین در مذاکرات سیاسی نیز در ماه‏های اخیر موفقیت‏های قابل توجهی کسب کرده بودند و در بیرون راندن تروریست‏های وابسته به آمریکا و عربستان از مناطق حلب، حمص و غوطه کاملا موفق بودند و می‏رفتند که ادلب و مناطق شرق فرات را نیز از لوث وجود تروریست‏های وابسته به آمریکا پاکسازی کنند.

با اشراف کامل مقاومت اسلامی در منطقه خصوصا سوریه، آمریکا هر روز در انزوای بیشتری در خاورمیانه قرار می‏گرفت به گونه‏ای که «ترامپ» تصمیم به خروج از سوریه داشت اما سفر اخیر «بن سلمان» ولیعهد عربستان به آمریکا و دیدارهایش از اروپا و اصرار عربستان بر لزوم حضور آمریکا و متحدان اروپائیش در سوریه و پس از آنکه سلمان تمامی هزینه‏ های تداوم حضور آمریکا در سوریه را پذیرفت، ائتلاف آمریکا تصمیم به مقاومت در سوریه و حمله به این کشور گرفت.

در حقیقت حمله اخیر ائتلاف آمریکا به سوریه راهبرد بلند مدت ندارد، زیرا با قدرت و تسلط ائتلاف مقاومت اسلامی در منطقه، شرایطی برای حضور موفق آمریکا در منطقه و سوریه فراهم نیست و حمله اخیر ائتلاف آمریکا اهداف کوتاه مدت و سطحی دارد که به آن اشاره می‏شود.

آمریکا به خوبی می‏داند تکلیف سوریه با حمله هوایی تعیین نخواهد شد بلکه سرنوشت سوریه را نبرد زمینی و هر آن کس که خاک را در اختیار دارد تعیین می‏کند که در حال حاضر ارتش سوریه و متحدان آن این تکلیف را روشن کرده‏اند.

حمله اخیر ائتلاف آمریکا به سوریه نه تنها بلند مدت نمی‏تواند باشد و نتیجه مثبتی برای آمریکا و متحدانش نخواهد داشت؛ بلکه نتیجه‏ اش به ضرر ائتلاف آمریکا خواهد بود. آمریکا از این حمله اهداف زیر را دنبال می ‏کند.

  • حمله ائتلاف به سوریه پاسخ مثبتی به اصرار عربستان و هزینه ‏های کلانی که انجام داده برای باقی ماندن آمریکا در سوریه است.
  • در این حمله آمریکا با هزینه عربستان شکست‏های خود و متحدانش در منطقه و سوریه را فرافکنی کرده است.
  • آمریکا با حمله به سوریه فشار کنگره و سنا مبنی بر اینکه ترامپ هیچ اقدام موثری برای مقابله با نفوذ ایران در منطقه انجام نداده را پاسخ داده است.
  • آمریکا با این حمله به متحدان منطقه‏ای خود خصوصا عربستان و رژیم صهیونیستی ظاهرا نشان می‏دهد در راستای منافع آنان در منطقه حضور موثر دارد و از آنان دفاع می‏کند.
  • آمریکا که در ماه‏های گذشته به شدت در منطقه منزوی شده و هر روز شاهد افزایش نفوذ ایران و روسیه است، با این حمله تلاش کرد شکست منطقه‏ ای خود را تا حدودی جبران کند و به افکار عمومی داخل و متحدانش در خارج آمریکا پاسخ مثبت دهد.
  • آمریکا در حمله اخیر یک مانور قدرت برای فرافکنی شکست‏های اخیرش در منطقه و احیای روحیه از دست رفته متحدانش انجام داد تا ثابت کند هنوز در منطقه قدرت دارد.

ترامپ بیش از هر کسی می ‏داند موقعیت برتر ائتلاف مقاومت اسلامی در منطقه به گونه‏ای است که آمریکا و متحدانش به سادگی قادر به کسب برتری نظامی در این منطقه نیستند اما به خاطر فشارهای داخلی و خارجی نمی‏توانستند سکوت کنند و هیچ عکسل‏العملی از خود نشان ندهند لذا این حمله می‏تواند تا حدودی از فشارهای ترامپ بکاهد.

قطعا با پاسخ ائتلاف مقاومت اسلامی به حمله اخیر ائتلاف آمریکا، افکار عمومی جهان متوجه خواهد شد حمله آمریکا به سوریه نه تنها دستاوردی برای آمریکا و متحدانش نداشته، بلکه موقعیت ائتلاف مقاومت اسلامی و نفوذ آنان در منطقه را بیش از پیش افزایش خواهد داد. ضمن اینکه آمریکا با ریسکی که در این حمله مرتکب شده می‏تواند شروع کننده نبردی باشد که پایانش در اختیار واشنگتن و متحدانش نخواهد بود.

پاسخ دادن