تصویر مخدوش آمار ایران در جهان

احمد خادم ‏المله- مدیر مسئول-شاخص‎های آماری عملکرد یک کشور یا دولت علاوه بر نقشی که در برنامه‎ریزی، هدف‏گذاری و تعیین راهکار دارد، آینه ‏ای است از ظرفیت، توانمندی و کارآمدی یک کشور.

تهران – اقتصاد برتر – 8 بهمن 96

همانگونه که بدون آمار تعیین هدف، برنامه‌ریزی و نهایتا ارزیابی عملکرد یک کشور امکانپذیر نمی‏باشد به همان اندازه بدون داشتن آمار نمی‏توان موفقیت یک کشور یا دولت را به تصویر کشید.
داده‏ های آماری بنیادی ترین اصل برنامه ‏ریزی است و برنامه ‏ریزی اساسی‏ ترین شاخص برای عملکرد یک مدیریت قلمداد می‏شود.

سه حلقه آمار، اطلاعات و برنامه ‏ریزی از حلقه ‏های مدیریت توسعه به شمار می‏رود و تصویر یک کشور در عصر ارتباطات زمانی معنا می‏یابد که شاخص‏های آماری از عملکرد آن کشور به روز باشد‏.
ما به طور سنتی در داخل کشور مشکل آماری داریم و دستگاه‏های مختلف آمارهای ضد و نقیضی از عملکردها ارائه می‏کنند . حال زمانی که این آمار به سطوح بین‏ المللی ارائه می‏شود مشکل بیش از داخل خود نمایی می‏کند.

مکرر دیده ‏ایم نهادهای بین‏ المللی به استناد شاخص‏های آماری دریافتی از منابع مختلف در ایران تصویر مخدوشی را از جمهوری اسلامی ایران ارائه می‏کنند در حالی که واقعیت‏های جمهوری اسلامی با تصویر ارائه شده از سوی نهادهای بین‏ المللی و غربی متفاوت است.
خبرها و گزارش‏های متعددی در رسانه‏های همگانی و شبکه ‏های مجازی وجود دارد که جمهوری اسلامی ایران در موضوع … در انتهای لیست 180 کشور قرار داد در حالی که چنین چیزی صحت ندارد و واقعیت‏های آماری ایران غیر از این است.
طبیعی است غربی‏ها علاقه نداشته باشند آمار مثبت جمهوری اسلامی ایران را ثبت و ضبط یا بزرگ‏نمایی کنند و بیشتر در پی ناکارآمد نشان دادن جمهوری اسلامی ایران در موضوعات مختلف باشند اما بی‏ برنامگی و عدم تلاش دستگاه‏های داخل کشور نیز در انعکاس غیر واقعی موفقیت‏های جمهوری اسلامی ایران بی تاثیر نیستند.

متاسفانه در کشور نهاد خاص و مسئولی نداریم که متولی ارائه آمار دقیق پیشرفت‏ها به نهادهای بین ‏المللی و به عبارتی ارائه تصویر واقعی آماری ایران به مراجع بین ‏المللی باشد. همین موضوع باعث ارائه تحلیل‏های غلط از وضعیت جمهوری اسلامی ایران در سطح جهانی شده که به غلط ایران را از نظر پیشرفت به انتهای جدول کشورها می برد.

به همین دلیل گاهی هیأت‏های خارجی که از ایران دیدن می‏کنند وقتی با واقعیت‏های کشور مواجه می‏شوند اذعان می‏کنند گمان نمی‏کردند جمهوری اسلامی ایران تا این حد پیشرفته و با ثبات باشد.
نشانه‏ های دیگری هم دال بر این موضوع وجود دارد و این نشان می ‏دهد دولت باید فکری به حال تصویر آماری ایران در نهادهای بین ‏المللی و خارج از کشور بکند تا تصویر واقعی موفقیت‏های ایران نیز به جهان معرفی شود.

پاسخ دادن