تحریم داخلی نباشد، خارجی ها می مانند

احمد خادم المله مدیر مسئول-چند روز پیش در نشستی کاری با مدیران چند شرکت خارجی فعال در ایران از آنان وضعیت کسب و کارشان را جویا شدم.

تهران- اقتصاد برتر- 21 شهریور 97

نکات آموزنده ای گفتند که خلاصه حرفشان این بود که از آمریکا غیر از تحریم و فشار بر اقتصاد ایران انتظاری دیگری متصور نیست و با توجه به تفکر ترامپ رئیس جمهوری تاجر مسلک آمریکا اینگونه رفتار علیه ایران طبیعی است و نکته مهم این است که علاوه بر ایران ، بسیاری از کشورهای دیگر در جهان گرفتار سیاست ترامپ هستند. آنها مثال هایی از سیاست های قلدرمابانه ترامپ علیه کشورهای خودشان ذکر می کردند و اذغان داشتند هیچ یک از کشورهای اروپایی از ترامپ و سیاست های آن خوششان نمی آید اما در مقابل تصمیمات وی اقدامات منطقی انجام می دهند و با برنامه برخورد می کنند تا در دوران ترامپ کمتر آسیب ببینند.

مدیران شرکت های خارجی فعال در ایران معتقد بودند در شرایط کنونی برخی سیاست ها و تصمیمات مدیران جمهوری اسلامی ایران باعث تعجب است لذا ما فکر می کنیم تحریم های داخلی و تصمیمات اشتباه در دوران تحریم آثارش بر اقتصاد ایران بمراتب بیشتر از تحریم های آمریکا است و ایرانی ها در مقابله با فشارهای آمریکا ابتدا باید تلاش کنند مشکلات سیاستگذاری و تصمیم گیری داخلی را حل کنند چون از این ناحیه بیشتر از اقدامات آمریکا آسیب می بینند.

مدیر یک شرکت خارجی معتقد بود در شرایطی که ایرانی ها باید اولویت برنامه هایشان انعطاف بیشتر، ثبات اقتصادی، حمایت از تولید داخل، توسعه تجارت خارجی و تسهیل صادرات و واردات باشد به موضوعات فرعی می پردازند نظیر سئوال از رئیس جمهوری، استیضاح وزرا، فساد ، قاچاق، تنش سیاسی، ایجاد فرآیند پیچیده ثبت سفارش کالا و نظایر آن؛ در حالیکه در این شرایط اولویت اصلی مسائل دیگری است! یک مدیر خارجی از وضعیت دفاتر شرکت های هواپیمایی خارجی فعال در ایران یاد کرد و گفت ، من چون زیاد پرواز می کنم با مدیران دفاتر ایرلاین های خارجی فعال در ایران ارتباط زیادی دارم برخی از اروپایی ها به رغم فشارهای آمریکا اصرار دارند در ایران بمانند و فعالیت خود را ادامه دهند اما مسئولان شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تصمیماتی درباره آنها اتخاذ می کنند که عملا امکان ادامه فعالیت در ایران را غیر ممکن می سازد . مثلا به آنها گفته شده باید بلیت هایشان را ریالی بفروشند و آنها هم رعایت کرده اند اما حرفشان این است که ریال حاصل از فروش بلیت را چطور باید به شرکت مرکزی خود منتقل کنند؟

برخی از آنها غیر مستقیم می گویند اگر شرکت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران تا چند هفته دیگر مشکل شرکت های خارجی را حل نکند به رغم میل باطنی مجبورند فعالیت خود در ایران را ناخواسته متوقف کنند! مدیر شرکت خارجی دیگری می گفت من تعجب می کنم در شرایطی که کشور درگیر جنگ اقتصادی با تحریم های آمریکا است، مدیران ایرانی برای زمان اهمیتی قائل نیستند . زمان بسرعت علیه آنان در حرکت است اما آن ها همه چیز را ساده می گیرند و هنوز در فرآیند طولانی بروکراسی درباره اقتصاد و حواشی آن از جمله تولید ، ارز ، صادرات و واردات به کندی تصمیم می گیرند. طبیعی است در چنین شرایطی ایرانی ها به زمان می بازند نه به آمریکا و رقیب ایران با استفاده از عنصر زمان به سرعت همه شرایط را برای فشار بیشتر به ایران فراهم می کند!

کارشناس خارجی دیگری معتقد بود یکی از معضلات شرکت های خارجی که تمایل فراوان دارند در ایران بمانند و فعالیت هایشان را ادامه دهند بخشنامه ها و دستورالعمل های متعدد و گیج کننده دستگاه های دولتی است به گونه ای که همه شرکت های خارجی فعال در ایران در معرض بمباران بخشنامه از سوی ادارات مختلف مرتبط با فعالان خارجی هستند و آنها نمی دانند در قبال سیل بخشنامه ها و دستورالعمل ها چه باید بکنند. مدیر یک شرکت خارجی تا می آید اثر یک بخشنامه را بر فعالیت های خود بررسی کند بخشنامه دیگری همه محاسبات قبلی آن را به هم می ریزد. این فعال اقتصادی که اصرار بر ماندن در ایران داشت، می گفت بخشنامه هایی که در یک کشور اروپایی هر 10 تا 15 سال یکبار بخش هایی از آن تغییر می کند در ایران هر هفته کل مفاد آن دستخوش تغییر می شود. جمع بندی مدیران شرکت های خارجی فعال در ایران این بود که ایران گرفتار تحریم داخلی است و معضلات کنونی اقتصاد محصول فقدان برنامه جامع برای مقابله با فشار های آمریکا است لذا ایران تا دیر نشده باید مشکلات داخلی خود را به سرعت حل کند.

پاسخ دادن