تاثیر بسته های حمایتی از حرف تا عمل

اکرم صدیقی، سردبیر سایت -دولت اعلام کرده برای حمایت از مردم در مقابل نوسانات اقتصادی و تامین معیشت اقشار کم در آمد یا درآمد ثابت در کنار برنامه های پولی و مالی بسته های حمایتی متنوعی را تعریف و اجرا خواهد کرد.

تهران- اقتصاد برتر- 19 شهریور 97

در این طرح برای بسته های حمایتی دولت قرار است ۱۳ میلیارد دلار برای تامین و توزیع ۲۵ قلم کالای اساسی و مورد نیاز مردم تا پایان 97 اختصاص دهد.

این بخشی از گزارش نوبخت رئیس سازمان برنامه و بودجه است که به رسانه ها ارائه کرد. گرچه بنظر می رسد اجرای طرح بسته های حمایتی به ظاهر اقدام پسندیده و مناسبی برای حمایت از اقشار کم درآمد است اما تجربه تعریف و اجرای بسته های حمایتی در گذشته نشان می دهد اگر یک سری نکات در اجرای طرح بسته های حمایتی رعایت نشود ، بسته حمایتی نه تنها در دستگیری اقشار کم درآمد کارساز نخواهد بود بلکه به دلالی و ایجاد بازار های کاذب ثانویه کالاهای ضروری دامن خواهد زد که عملا به جای رفع مشکل اولیه مردم سودش به جیب افراد خاص خواهد رفت لذا رعایت یک سری نکات در اجرای طرح بسته های حمایتی خصوصا بسته هایی که جنبه تامین نیازهای اولیه مردم را دارد  ضروری است که در ذیل به آن اشاره می شود.

  • محتوای بسته های حمایتی باید از کالاهای تولید داخل باشد که به افزیش تقاضا در حمایت از تولید داخلی منجر شود.
  • بسته حمایتی نباید جنبه تحقیر آمیز داشته باشد و ضرورت دارد از محتوای مناسبی برخوردار باشد که مردم به آن ها نیاز واقعی دارند نه این که منجر به رانت خرید شود تا عده ای دلال یا تولید کننده خاص بازارشان از خرید محتوای بسته های حمایتی داغ شود.
  • محتوای بسته های حمایتی باید حتما از استاندارد و از کیفیت مناسب برخوردار باشد که باعث رنجش مصرف کنندگان نشود.
  • بسته های حمایتی یکسان خصوصا مواد غذایی برای همه گروه های کارکنان دولت مناسب نیست و در بین گیرندگان بسته ها خصوصا کارمندان دولت قشر های مختلفی وجود دارند که بخش خاصی از آن ها نیاز به تامین کالای اساسی دارند.
  • تعریف و توزیع بسته ها نباید آنقدر زیاد شود که تاثیر روانی و عملی آن بین مردم از بین برود. این روزها همه دستگاه ها بسته تعریف می کنند از گردشگری و صنعت گرفته تا برنامه و بودجه و کشاورزی و … افزایش تعداد بسته ها و تداوم این روند از تاثیر گذاری بسته های حمایتی خواهد کاست و پس از مدتی بسته های حمایتی هم جنبه حمایتی خود را از دست خواهند داد.
  • بسته های حمایتی نباید تاثیر منفی بر یکدیگر داشته باشند مثلا بسته حمایتی از صنعت خودرو نباید بگونه ای باشد که تاثیر بسته حمایتی دیگری که هدفش افزایش توان خرید مردم است را خنثی کند و عملا اگر قرار است با یک بسته کمکی به معیشت مردم کمک شود ، بسته دیگری تاثیر مثبت آن را خنثی کند.
  • دولت در موعد مقرر که اعلام می کند بسته ها را توزیع کند تا اعتماد مردم جلب شود و مصرف کنندگان بتوانند برای تامین نیازهای فصلی اشان برنامه ریزی کنند.
  • نکته مهمتر این که طبق ضرب المثل معروف که به جای ماهی دادن به مردم ماهیگیری یاد بدهیم تلاش شود تا برای مردم کسب و کار ایجاد کنیم تا مردم خودشان بتوانند روزی و معیشت اشان را سر و سامان دهند در غیر اینصورت دولت هر روز باید شمار بسته های حمایتی را افزایش دهد و نهایت به جایی نخواهیم رسید.

در کنار اقدام خوب تعریف و اجرای بسته های حمایتی دولت لازم است به تشخیص دولت اگر نیاز به اجرای طرح کوپنی توزیع کالاهای اساسی مردم را داریم با شجاعت موضوع را اعلام و اجرا کنیم و نترسیم از شعارهایی که منتقدین علیه سیستم کوپنی می دهند زیرا در شرایط کنونی تامین نیاز ضروری مردم از هر چیز دیگری مهمتر است و دولت باید تلاش خود را صرف تامین نیازمندی های اساسی مردم کند.

پاسخ دادن