باکس آفیس: رکوردشکنی «IT» با افتتاحیه 117 میلیون دلاری

با اکران فیلم ترسناک «It»، گیشه ایالات متحده جانی دوباره گرفت و فروش فیلم‌ها در مقایسه با هفته گذشته تا 202 درصد افزایش پیدا کرد.

تهران – اقتصاد برتر – 21 شهریور 96

با اکران فیلم ترسناک «It»، گیشه ایالات متحده جانی دوباره گرفت و فروش فیلم‌ها در مقایسه با هفته گذشته تا 202 درصد افزایش پیدا کرد.

به گزارش اقتصاد برتر، استودیوی برادران وارنر فروش این فیلم را تا ساعات اولیه یکشنبه حدود 117 میلیون دلار برآورد کرده است. این اثر اقتباسی از رمان «استیون کینگ» است که با این فروش بی‌سابقه موفق شد رکوردهای زیادی را جابجا کند و با فروش 51 میلیون دلاری به پرفروش‌ترین فیلم ترسناک در روز اول اکران تبدیل شود. این فیلم ضمناً رکورد فروش پیش-نمایش ژانر وحشت را با 13.5 میلیون دلار شکست. «It» با فروش خود در سه روز نخست اکران، اکنون رکورددار فروش اکران سه روزه یک فیلم ترسناک نیز خواهد بود، اما در میان فیلم‌های با درجه سنی بزرگسال از این حیث پس از «ددپول» (132.4 میلیون دلار) در رتبه دوم قرار می‌گیرد. رکورد پرفروش‌ترین فیلم ماه سپتامبر در همه ژانرها و طبیعتاً رکورد پرفروش‌ترین فیلم استودیو در این ماه، افتخار دیگری است که این فیلم برای نیولاین سینما و برادران وارنر، آن هم تنها تا صبح روز یکشنبه به ارمغان آورده است. اما رکورد‌های دیگر فیلم از این قرارند: این اثر ترسناک اینک پس از «دیو و دلبر» و «محافظین کهکشان 2»، سومین افتتاحیه پرفروش سال 2017 را به نام خود ثبت کرده است. فیلم «It» این هفته در 377 سالن آیمکس نیز به نمایش درآمد که برای یک فیلم با درجه سنی بزرگسال قبلاً سابقه نداشت. فروش فیلم از سالن‌های آیمکس تا کنون به 7.2 میلیون دلار رسیده است. درآمد «It» از آن‌سوی مرزهای ایالات متحده هم شگفت‌انگیز و همراه با رکوردشکنی بود. «It» این هفته در 10665 سالن سینما در 46 کشور روی پرده رفت و فروشی معادل 62 میلیون دلار را برای فیلم رقم زد تا فروش کلی فیلم به 180 میلیون دلار برسد.

نکته جالب توجه در مورد فیلم، میانگین فروش 28.552 هزار دلاری آن برای هر سالن سینماست که نشان می‌دهد فیلم موفق شده مخاطبین بی‌علاقه به ژانر وحشت را نیز بدون استفاده از یک بازیگر محبوب و ستاره، به سینما بکشاند. استودیوی برادران وارنر گذشته از «دانکرک»، «واندر وومن»، و «آنابل» اکنون برگ برنده‌ی دیگری رو می‌کند، فیلمی که تا پیش از آغاز اکران پنجشنبه شب‌ خود، کارشناسان فروشی در حدود 70 میلیون دلار برای آن پیش‌بینی کرده بودند. در صورتی که ایالت‌های فلوریدا و هیوستون گرفتار دو طوفان بزرگ نشده بودند، چه بسا فروش داخلی فیلم «It» می‌توانست حتی فراتر از این برود. ایالت فلوریدا معمولاً به تنهایی حدود 6.3 درصد بلیط فروشی‌های آمریکا را به خود اختصاص می‌دهد، درحالی‌که با توجه به وقوع طوفان ایرما، این سهم به 1.88 درصد تنزل پیدا کرده است.

هیاهوی فیلم در شبکه‌های اجتماعی را می‌توان با فیلم‌های ابرقهرمانی دنباله‌دار مارول و دی‌سی قیاس کرد. به استناد رلیش‌میکس، در روزهای جمعه و شنبه گذشته، آمار مشاهدات یوتیوب فیلم با 16.4 میلیون افزایش به 267 میلیون رسیده و صفحه رسمی آن در فیسبوک که طی دو روز گذشته 6.7 هزار طرفدار جدید پیدا کرده، اینک دارای 1.2 میلیون هوادار است. حتی صفحه فیسبوک «استیون کینگ» نویسنده کتاب «It» نیز از این تغییرات مصون نمانده و طی هفته گذشته حدود 100 هزار هوادار جدید به هواداران اضافه شده تا مجموع آنان به 5.1 میلیون برسد. استفاده هش‌تگ اختصاصی IT و ITmovie در توئیتر نیز تنها در یک روز تا 94 هزار عدد افزایش پیدا کرده است. مخاطبین مرد بالاتر از 25 سال فیلم «It» حدود 31 درصد کل خریداران بلیط را تشکیل داده‌اند، درحالی‌که زنان زیر 25 سال 24 درصد، مردان زیر 25 سال 23 درصد و زنان بالاتر از 25 سال با 23 درصد از کل مخاطبین فیلم هستند. طبق آمار وبسایت سینمااسکور، 38 درصد خریداران بلیط تنها به دلیل منبع الهام فیلم راهی سینما شده‌اند.

«Home Again»، فیلم رومانتیک کمدی تازه اکران این هفته از استودیوی اوپن رود با بازی «ریس ویترسپون» و کارگردانی «هالی می‌یرز-شایر» که اولین فیلم بلند خود را تجربه کرد، این هفته به سبب اکران «It» شمار زیادی از مخاطبین زن خود را از دست داد و با فروش ناامیدکننده 9 میلیونی خود در 2940 سالن در نهایت در رده دوم جدول فروش جای گرفت. فروش این فیلم که از وبسایت راتن تومیتوز نمره 32 درصد دریافت کرده، حتی فاجعه‌بارتر از فیلم فاجعه‌بار دیگر ویترسپون «Hot Pursuit» بود که در سال 2015 در هفته اول اکران 13.9 میلیون دلار فروخته بود.

هفته آینده فیلم تریلر «مادر!» (mother!) به کارگردانی «دارن آرونوفسکی» در بیش از 2500 سالن به اکران عمومی می‌رسد. فیلم اکشن و ماجراجویانه «قاتل آمریکایی» (American Assassin) با بازی «مایکل کیتون» و «تیلور کیچ» نیز فیلم دیگری است که هفته آینده در بیش از 3000 سالن سینما روی پرده خواهد رفت.

پاسخ دادن