بانک مرکزی نیازمند ابزار نوین مدیریت ارز  

احمد خادم المله-مدیر مسئول-مردم شاهد بودند طی چند روز گذشته نوسانات نرخ ارز اقتصاد ایران را متلاطم کرد به گونه‏ ای که قیمت دلار از شش هزار تومان عبور کرد، صرافی‏ها مجبور به توقف خرید و فروش شدند، بانک مرکزی قیمت ارز را از سایت خود حذف کرد، دولت و مجلس جلسه گذاشتند و برغم ورود دولت به موضوع ارز صف طویل خرید مقابل صرافی‏ها ایجاد شد.

تهران- اقتصاد برتر- 22 فروردین 97

خیلی از مسئولان از رئیس جمهوری گرفته تا وزیر اقتصاد به مدد بانک مرکزی آمدند تا مشکل نوسانات نرخ ارز و تبعات آن را حل کنند، مجلس و کمیسیون اقتصاد جلسات کارشناسی جداگانه برگزار کردند اما هیچیک تا کنون نتوانسته راهکار مناسبی به «سیف» و تیم پولی بانک مرکزی ارائه کنند.

اکنون این سئوال برای همه مطرح است که چرا مسئولین کشور خصوصا وزارت اقتصاد و بانک مرکزی پیش از این به فکر حل معضل نوسانات نرخ ارز نبودند و نتوانسته اند تا کنون برای تثبیت نرخ ارز و جلوگیری از معضل کنونی راهکاری مناسب ارائه کنند !

نکته مهم در پاسخ به این سئوال این است که در ایران خیلی از مسئولین تصور می‏کنند راهکار کنترل قیمت ارز دستوری و بخشنامه‏ ای است و اگر از مقام مافوق دستوری بدهند و بانک مرکزی عینا آن را اجرا کند مشکل حل می‏شود در حالی که تمام دستورات از بالا به پایین در سیستم پولی و ارزی کشور حکم مسکن و آرام کننده موقت را دارد . از همه مهم‏تر اینکه نسخه‏های داخل دولت، با راهکارهایی که مجلس و یا کارشناسان دولتی می‏دهند تناقض اساسی با یکدیگر دارد که بانک مرکزی نمی‏داند کدام نسخه را بالاخره اجرا کند تا جواب مناسب بگیرد؛ لذا نتیجه این می‏شود که بانک مرکزی سراغ همان نسخه‏های قدیمی می‏رود و دائم به بازار ارز تزریق می‏کند و یا نرخ سود سپرده را افزایش می‏دهد .! و با این دو ابزار می‏خواهد بازار ارز را مدیریت کند.! در مجموع بین مسئولان اقتصادی دولت هماهنگی همفکری واحد وجود ندارد.

به عبارتی در هدف سیاست‏های اقتصادی و پولی کشور کنترل و تثبیت قیمت نرخ ارز شده است و به جای اینکه ارز خود متغیری باشد برای رشد و توسعه اقتصاد ، امروز همه تلاش دارند به هدف تثبیت نرخ ارز برسیم در حالی که تثبیت نرخ ارز هدف نیست و تحقق این مهم زیر ساخت مناسب نیاز دارد که مسئولان اقتصادی کشور به آن زیر ساخت‏ها بی‏توجه هستند و نتیجه آن در کف بازار ارز به شکل هرج و مرج ارزی خودنمایی می‏کند.

دوستان بانک مرکزی متوجه نیستند در دنیای امروز با توجه به تحولات خارجی و داخلی ایران، کنترل نرخ ارز با سیاست‏های سنتی گذشته امکانپذیر نیست و تنها با دستکاری نرخ سود سپرده و تزریق ارز به بازار نمی‏توان نرخ ارز را به صورت پایدار مدیریت کرد . همچنین زیرساخت مورد نیاز تثبیت نرخ ارز یک شبه ایجاد نمی‏شود.

مهم‏ترین اقدامی که در شرایط کنونی باید انجام داد اینکه سیاسیون در مدیریت نرخ ارز دخالت نکنند و این موضوع را به متخصصان اقتصاد و سیاست‏های پولی و مالی واگذار کنند.

بانک مرکزی از کارشناسان خبره و متخصص به دانش روز برای به کارگیری راهکارهای نوین مالی و پولی استفاده کند.

از مردم نیز برای مدیریت شرایط کنونی کمک بگیریم و به عبارتی افکار عمومی بازار ارز و مخاطبان آن را نسبت به اهمیت موضوع توجیه کنیم تا هر چند روز یک بار موج روانی برای هدایت مردم به سوی بازار ارز راه نیفتد.

تداوم این روند متاسفانه بر تمام شئون اقتصاد و معیشت مردم اثر منفی خواهد گذاشت و باید فکر اساسی برای تامین زیر ساخت‏های مناسب مدیریت ارز در کشور کرد .

نکته پایانی اینکه بانک مرکزی نیازمند تحول اساسی است و دوستانی که در این دستگاه مهم  کشور فعال هستند نشان داده‏اند طی چند سال گذشته با وجود اینکه خیلی تلاش کردند نوسانات ارز را مدیریت کنند اما نتوانستند سیستم پولی و مالی کشور را به خوبی سیاست‏گذاری و مدیریت نمایند و نتوانستند زیرساخت‏های لازم برای مدیریت ارز در کشور را فراهم کنند و اگر این تحول انجام نشود، در روزهای آینده نیز نخواهند توانست مشکل کنونی را حل کنند زیرا تا کنون هر آنچه در فکر و توان داشته‏اند به میدان آورده‏اند. اگر بانک مرکزی از نیروهای متخصص و مجهز به دانش روز سیاست‏های پولی استفاده نکند نخواهد توانست سیاست‏های ارزی و پولی کشور را از ریشه اصلاح کند.

پاسخ دادن