بازی تجاری ترامپ با ایران !

احمد خادم المله -مدیر مسئول-تیم امنیت ملی آمریکا ، 12 ماه مه ( 22 اردیبهشت )  که ضرب الاجل ترامپ برای اتخاذ تصمیم در خصوص خروج یا ماندن در «برجام» است را به موضوعی برای ایران هراسی تبدیل کرده اند.

تهران- اقتصاد برتر- 11 اردیبهشت 97

رفت و آمد سیاسی رهبران اروپا به کاخ سفید ، تماس های تلفنی آن ها با رئیس جمهوری ایران ، برگزاری اجلاس «جروزالم پست »از سوی رژیم صهیونیستی در نیویورک و سخن پراکنی صهیونیست ها علیه ایران ، حملات دو هفته اخیر جنگده ها و موشک های رژیم صهیونیستی به مناطق مختلف سوریه ، تشدید حملات عربستان به جهادگران یمن و فعال شدن ماشین رسانه ای غرب برای انعکاس این فعالیت ها همه اجزای طرح عملیات روانی آمریکا و متحدانش علیه جمهوری اسلامی ایران در قالب سناریو پول سازی ترامپ است.

رسانه های همگانی غرب به گونه ای از 12 ماه مه ( 22 اردیبهشت ) سخن می گویند که گویی این روز نقطه پایان تاریخ است و تصمیم ترامپ در این روز تکلیف تاریخ و بشریت را مشخص خواهد کرد!

در این روزها که افکار عمومی متوجه ترامپ و تبلیغات رسانه های آمریکا است توجه به چند نکته ضروری است که مرعوب عملیات روانی کاخ سفید نشویم .

امروز که آمریکا و سایر اعضای دائم شورای امنیت در «برنامه جامع اقدام مشترک» ( برجام ) حضور دارند مگر مفاد برجام اجرا شده است؟ آیا بانک های غربی تحریم های ایران را برداشته اند؟ آیا شرکت های خارجی آزادانه در پروژه های ایران سرمایه گذاری می کنند ؟ آیا محدودیت واردات و تجهیزات مورد نیاز ایران از جمله هواپیما و بالگرد که مستقیما جنبه انسانی دارد حل شده است ؟ آیا آمریکا دست از تهدید و ارعاب ایران برداشته است؟ الان که آمریکا هنوز در برجام است وضعیت این است لذا خروج ترامپ از برجام اوضاع را خیلی تغییر نخواهد داد چون تصمیم گیرنده تاجر و هدف وی تجارت است .

همه محدودیت های گذشته آمریکا و متحدانش علیه ایران اگر بیشتر نشده باشد ، کمتر نیز نشده و با فراز و نشیب ادامه دارد. حتی امروز که آمریکا در برجام است اذنابش را هم تحریک می کند تا به مواضع و منافع ایران در کشورهای منطقه تعرض کنند.

ایران با این نوع رفتار های آمریکا در دوره رؤسای جمهوری مختلف آمریکا آشناست و به این رفتار عادت کرده است؛از دوران «کلینتون» و «بوش»گرفته تا «اوباما» و «ترامپ»! اگر رئیس جمهوران قبلی آمریکا توانستند در مقابله با ایران طی 4 دهه گذشته پیروز شوند ، ترامپ هم خواهد توانست !

فراموش نکنیم رفتار شناسی ترامپ نشان می دهد وی یک رئیس جمهور تاجرمآب است که هیچ چیز جز پول و سرمایه برای او اهمیت ندارد لذا همه سفرها ، حرف ها ، تصمیمات و رفتار وی با هدف تجاری انجام می شود.

برجام ، نفوذ منطقه ای و فعالیت موشکی ایران، امروز ابزاری برای این تاجر آمریکایی است تا به بهانه آن عرب های پولدار منطقه خصوصا عنصر جاه طلبی مثل «بن سلمان» را سر کیسه کند و هر روز فاکتوری بابت هزینه فعالیت های خود علیه ایران به آن ها بدهد .

رفتار ترامپ نشان می دهد به فرض این که ایران همه خواست های ترامپ را هم بپذیرد و برجام 2 – 3 – 4 و … را هم اجرا کند، ترامپ بهانه دیگری را مطرح خواهد کرد تا به هدف تجاری خود دست یابد.

با این تحلیل پیش بینی می شود ترامپ تا پایان دوره 4 ساله ریاست جمهوری خود برای دستیابی به پول بیشتر از اعراب منطقه، ایران هراسی را ادامه می دهدو هر روز بهانه ای را برای دور نگه داشتن کشورهای منطقه از ایران مطرح خواهد کرد و اگر فرصت پیدا کند با پیشقراولی عربستان ، اسرائیل و خرده پاهای منطقه جنگ نیابتی هم علیه ایران راه می اندازد تا شاید بتواند در سایه جنگ، تجهیزات نظامی بیشتری به کشورهای حوزه خلیج فارس بفروشد و شمار قرار داد های نظامی خود را بیشتر کند.

مواضع منطقی و خوب رئیس جمهوری در مذاکره تلفنی مکرون بهترین راهکار مقابله با ترامپ است که تاکید کرد ایران برای مذاکره با کشورهای اروپا درباره مسائل منطقه آماده است اما امور منطقه و فعالیت نظامی ایران ربطی به برجام ندارد.

نکته دیگر این که همه گروه های سیاسی داخل کشور باید متحد و یک صدا پشت سر رهبری و رئیس جمهوری بایستند و ایستادگی و مقاومت خود را به رخ جهانیان بکشند تا القائات منافقین برای اسرائیل و کاخ سفید که ایران در داخل مشکل دارد را خنثی کنیم و مثل گذشته نشان دهیم گرچه در داخل ایران اختلاف نظر وجود دارد اما در مقابل بی صفت هایی مثل ترامپ، نتانیاهو و سلمان همه ایران متحد است.

ایران نباید مقابل آمریکا حتی اگر ترامپ در برجام بماند و یا برود کوتاه بیاید لذا با درایت و هوشمندی مردم و مسئولان باید تلاش کنیم تصمیم ترامپ هر چه باشد کمترین اثر را روی تصمیمات و برنامه های آینده ایران داشته باشد.

 

پاسخ دادن