این رشته سر دراز دارد!

احمد خادم المله مدیر مسئول-رئیس جمهوری آمریکا سرانجام هفته گذشته در یک تخلف آشکار تعهد بین المللی «توافق جامع هسته ای» ( برجام ) را زیر پا گذاشت و یکطرفه از برجام خارج شد و در ادامه شوک های سریالی خود به جهان، شوک دیگری را به جامعه جهانی وارد کرد و باعث تعجب همگانی شد.

تهران- اقتصاد برتر- 24 اردیبهشت 97

اقدام «دونالد ترامپ» با واکنش تند ایران و امضا کنندگان اروپایی و آسیایی برجام مواجه شد و اتحادیه اروپا اعلام کرد برجام را ادامه خواهد داد و بر حفظ آن تاکید کرد. از ایران نیز خواست از برجام خارج نشود و با اروپا مذاکره و توافق جدید داشته باشد. اروپایی ها همچنین اعلام کردند نظر ایران را در برجام بدون آمریکا تامین خواهند کرد.

ترامپ که خروج از برجام را در مخالفت با فعالیت دولت «باراک اوباما» و تحریک رژیم صهیونیستی و با هزینه رژیم عربستان انجام داد، اعلام کرد، ایران یا باید شروط آمریکا برای تغییر در برجام را بپذیرد یا تحریم های ایران و اقدامات واشنگتن علیه تهران را افزایش خواهد داد.

دستیاران جمهوریخواه ترامپ نیز که جملگی از تندروهای مخالف دولت دمکرات قبلی آمریکا هستند و با هرگونه توافقی با ایران مخالف هستند به توصیه ترامپ طرحی را برای براندازی در ایران آماده کرده‌اند و آن را به رایزنی اعضای شورای امنیت ملی کاخ سفید گذاشته اند که محور آن تحریک مخالفان خصوصا منتقدین داخلی برای اقدام علیه نظام جمهوری اسلامی ایران است. همچنین از مراکز مطالعاتی آمریکا نیز خواسته اند طرح هایی را برای براندازی در ایران تهیه و  ارائه کنند!

این تصمیم و نشانه های دیگری که از کاخ سفید بیرون می آید همه مؤید این است که ترامپ در آینده راهبرد جدیدی را  علیه ایران در پیش خواهد گرفت. البته ناگفته نماند رؤسای جمهوری قبلی آمریکا در 4 دهه گذشته کم و بیش همین دست‌فرمان را علیه ایران داشتند که هیچکدام موفق نشدند.

در همین زمینه کاخ سفید قطعا در روزهای آینده به سراغ تشدید تحریم ها و تهدید شرکت های خارجی خصوصا شرکت های اروپایی خواهد رفت که با ایران همکاری نکنند تا شاید ترامپ بتواند با ارعاب ، تهدید و فشار،خواست خود را به جمهوری اسلامی ایران تحمیل کند.

شرایطی که در اروپا ایجاد شده نیز به گونه ای است که کشورهای اروپایی خصوصا آلمان ، فرانسه و ایتالیا که با خروج ترامپ از برجام مخالف هستند و اقتصاد هایشان دچار بحران است، حاضر نیستند شرکت هایشان که طی 5 ساله گذشته روابط تجاری خوبی با ایران از سرگرفته بودند دوباره به نقطه صفر بازگردند و زیان این بازگشت را تحمل کنند. به همین دلیل در هفته های آینده جدال تجاری جدیدی را با آمریکا از سرخواهند گرفت. «مکرون» رئیس جمهوری فرانسه اعلام کرده است در صورت فشار آمریکا برای قطع همکاری با ایران به سازمان تجارت جهانی شکایت خواهد کرد. آلمان اعلام کرد تجارت با ایران را ادامه خواهد داد . چین نیز موضع مشابهی را اتخاذ کرده و تاکید نموده روابط تجاری با ایران ادامه خواهد یافت. حال باید منتظر ماند و دید تصمیم ترامپ چه تاثیری بر روابط آمریکا با اروپا و آسیا خواهد گذاشت. قطعا ترامپ توان ایجاد ائتلاف گذشته برای فشار به ایران را ندارد و اروپایی ها نیز حاضر نیستند زیان های ناشی از دوری از بازار پر سود ایران را مثل گذشته تحمل کنند اما آنچه در این میان اهمیت دارد مواضع ایران نسبت به تحولات آینده است . گرچه اروپایی ها قابل اعتماد نیستند اما با شرایطی که بین آمریکا و اروپا ایجاد شده و با توجه به بد عهدی های گذشته ترامپ نسبت به قوانین بین المللی که اروپا را خشمگین کرده است ، ایران می تواند با موضعی منطقی ، شکاف ایجاد شده بین منافع ملی آمریکا و اروپا را تشدید کند.

نکته دیگر این که دست‌کم تا پایان دوره ریاست جمهوری ترامپ مشکلات اساسی آمریکا با ایران ادامه خواهد داشت و رئیس جمهوری آمریکا تلاش می کند بر فشارهای ایران بیفزاید لذا ایران ضمن مراقبت از توطئه هایی که در سایه راهبرد جدید ترامپ ممکن است به کشور تحمیل شود حتما بایستی برای مقابله با تهدید و فشارهای احتمالی آینده،برنامه مدون و جامعی داشته باشدتا توطئه ترامپ نیز نظیر اسلاف پیشین اش خنثی شود.

پاسخ دادن