ایرانی ‏ها به دنبال خودرو ارزان و کیفی

احمد خادم ‏المله-  مدیر مسئول- این روزها تقریبا همه کارشناسان اقتصادی و صنعتی موضوع عدم توانایی جامعه برای خرید محصولات صنعتی خصوصا خودروهای قیمت بالا و به عبارتی فقدان تقاضا برای کالاهای صنعتی را به اشکال مختلف مطرح کرده‏ اند.

تهران- اقتصاد برتر- 29 شهریور 96

و یکی از راهکارهای رونق اقتصاد و صنعت را افزایش توان خرید مردم برای محصولات صنعتی می‏دانند اما روی دیگر این سکه آن است که محصول و یا خودرویی تولید کنیم که کیفی باشد و اکثریت جامعه توان خرید آن را داشته باشند و به عبارتی آن محصول بتواند در سبد خرید مردم قرار بگیرد .

رویکرد اکثر کشورهای جهان که وضعیت مشابه ایران را دارند در تولید محصولات صنعتی است که بخش بیشتری از مردم قدرت خرید آن را داشته باشند و به خاطر همین مدیریت بازاریابی شرکت‏ها اولین گامی که در مطالعه بازار انجام می‏دهند سنجش توانایی قدرت خرید اکثریت جامعه است و بر همین اساس تلاش می‏کنند محصولی تولید کنند که در رنج توان خرید اکثر جامعه باشد. هر شرکتی بتواند محصولی تولید کند که از کیفیت مناسب برخوردار باشد و هم در رنج توان خرید مردم قرار بگیرد بی شک در بازاریابی و فروش محصولات صنعتی موفق خواهد بود.

در ایران در حالی که قدرت خرید بخش قابل توجهی از مردم بین 20 تا 30 میلیون تومان است، اما خودروهای متنوع در رنج قیمتی 45 تا 55 میلیون تومان به وفور وجود دارد، اما خودروهای رده قیمتی 20 تا 30 میلیون تومان فقط 3 4 خودرو بیشتر وجود ندارد که آن هم از کیفیت مناسب برخوردار نیست.

در سبد محصولات صنعتی، خصوصا خودرو در ایران ما هنوز نتوانسته‏ ایم خودرو مناسبی که در رده قیمتی 25 تا 35 میلیون تومان باشد و اکثریت مردم قدرت خرید آن را داشته باشند به بازار ارائه کنیم .

بی شک با توجه به کشش بازار خودرو در ایران هر خودرو سازی که بتواند در این رده قیمتی خودرو مناسب و با کیفیتی که استانداردهای بین‏ المللی را هم داشته باشد، تولید کند قطعا سهم بالایی از بازار خودرو را به خود اختصاص خواهد داد.

نکته دیگر اینکه جمعیت خانواده ایرانی دیگر مثل گذشته 4تا 6 نفره نیست که نیاز به خودرویی مثل «پیکان» یا «پژو پارس» و …  داشته باشد بلکه 40 تا50 درصد خانواده‏های ایرانی یا فرزند ندارند و یا تک فرزند هستند که مشکل حمل  و نقل آنان با خودروهای کوچک‏تر هم قابل حل است؛ لذا این موضوع هم نیاز به خودرو کوچک 20 تا 30 میلیون تومانی را تائید می‏کند.

امیدواریم خودروسازان کشور راهکاری برای تامین نیاز سبد خودرو خانواده‏های ایرانی پیدا کنند که قطعا به نفع خودشان نیز خواهد بود.

پاسخ دادن