اوراق سَلَف موازی استاندارد چیست؟

اوراق سلف موازی استاندارد ابزار تأمین مالی کوتاه مدتی است که بر مبنای قرارداد سلف منتشر می‌شود و بر اساس آن عرضه‌کننده مقدار معینی از دارایی پایه رامطابق مشخصات قرارداد سلف استاندارد در ازای بهای نقد به فروش می‌رساند تا در دوره تحویل به خریدار تسلیم نماید.

تهران – اقتصاد برتر – 9 بهمن 96

اوراق سلف موازی استاندارد ابزار تأمین مالی کوتاه مدتی است که بر مبنای قرارداد سلف منتشر می‌شود و بر اساس آن عرضه‌کننده مقدار معینی از دارایی پایه رامطابق مشخصات قرارداد سلف استاندارد در ازای بهای نقد به فروش می‌رساند تا در دوره تحویل به خریدار تسلیم نماید. دارنده اوراق می‌تواند معادل دارایی پایهخریداری شده را طی قرارداد سلف موازی استاندارد به فروش رساند، یا در سررسید با شرایط از پیش تعیین شده تسویه نقدی کند و یا در دوره تحویل اقدام بهدریافت فیزیکی دارایی نماید.

ویژگیهای مهم این ابزار چیست؟

دوره عمر اوراق بین ۱ تا ۲ سال است؛طی دوره عمر اوراق، سود به دارندگان اوراق پرداخت نمی‌شود؛
اصل و سود بدهی در انتهای دوره به صورت یک‌جا بازپرداخت می‌شود؛اوراق دارای حداقل سود تضمین شده هستند که این سود بر اساس رشد قیمت دارایی (کالا) پایه تا سقف مشخصی می‌تواند رشد کند.

‏تفاوت سلف موازی استاندارد با سایر اوراق سلف‏

بر اساس شرع مقدس اسلام یکی از شرایط اصلی در معاملات این است که تا زمانی که شخصی مالک کالایی نباشد نمی‌تواند آن را به دیگری واگذار نماید، بر همین اساس معاملات ثانویه اوراق سلف دارای اشکال شرعی خواهد بود از این رو طبق مصوبه کمیته فقهی سازمان بورس و اوراق بهادار تهران، سرمایه‌گذاران به واسطه عقد سلف موازی استاندارد که همزمان با انجام خرید و فروش بین معامله‌گران منعقد می‌گرددمی‌توانند به معاملات ثانویه اوراق بپردازند، ( عقد سلف موازی استاندار خریدار ثانویه اوراق را به عرضه کننده دارایی مبنای انتشار اوراق حواله می‌دهد). به عبارت دیگر خرید و فروش قراردادهای سلف در بازار ثانویه، مصداق خرید و فروش مبیع سلف پیش از سررسید است که مشهور فقیهان شیعه مخالف آن بوده و باطل می‌دانند، این مسئله اگرچه از دید فقهی محل بحث و گفتگوی علمی است؛ اما برای ابزارسازی نیاز به راهکاری مطابق فتوای مشهور است و راهکار ترکیبی قرارداد سلف موازی و حواله برای حل مشکل بازار ثانویه صحیح است؛ به این بیان که خریدار سلف، به فروش مقدار معیّنی کالا به‌صورت سلف مستقل اقدام کرده و جهت دریافت کالا به فروشنده نخست سلف (شرکت عرضه کننده یا همان ناشر اوراق) حواله می‌دهد.

قرارداد سلف موازی

قرارداد سلف موازی: این نوع قرارداد مانند قرارداد سلف می­باشد؛ با این تفاوت که خریدار این اختیار را دارد که قبل از تاریخ سررسید، قرارداد را به شخص ثالث واگذار کند. در این نوع قرارداد، ابتدا دارایی پایه در بازار اولیه عرضه شده و توسط خریداران مورد معامله قرار می­گیرد. سپس خریداران با تسویه قرارداد با فروشنده می­توانند در بازار ثانویه، دارایی خریداری شده را به شکل سلف موازی استاندارد عرضه نمایند. گفتنی است در معاملات سلف موازی برخلاف معاملات آتی اهرم (Leverage) و فروش استقراضی وجود ندارد.

مزایای قرارداد سلف موازی

1- تسهیل تأمین مالی تولیدکنندگان ( ورود خریداران جدید با توجه به قابلیت نقدشوندگی این معاملات)

2- امکان معامله مجدد قراردادهای سلف (کمک به نقدشوندگی بازار)

3- امکان کشف قیمت روزانه و لحظه­ای برای کالاها در چارچوب مکانیسم بازار

4- شناسایی به عنوان ابزار مالی در شورای عالی بورس و کاهش هزینه­های معاملاتی از جمله مالیات بر درآمد و مالیات بر ارزش افزوده در این معاملات

معیارهای انتخاب دارایی پایه در قرارداد سلف موازی

– نیاز تولیدکننده به تأمین مالی

– امکان خرید دارایی برای عموم افراد

– وجود یک بازار سلف فعال

– وجود بازار نقدی قوی برای دارایی پایه

– وجود فعالان احتمالی زیاد در معاملات جهت عمق بخشیدن به بازار

معاملات سلف موازی بر روی کالاهای ذیل تعریف شده است:

– میلگرد ذوب آهن اصفهان

– سنگ آهن گلهر

-پی وی سی شرکت پتروشیمی آبادان

مجوزهای لازم برای شرکت­های کارگزاری
– مجوز معاملات آتی

– مجوز معاملات صنعتی و معدنی

مشتریانی می توانند وارد بازار گردند که کد معاملاتی عام از بورس اخذ نمایند.

*اقتصاد برتر

پاسخ دادن