اوراق تسهیلات مسکن به زبان ساده

اوراق تسهیلات مسکن (با نماد تسه) توسط بانک مسکن منتشر می‌شود. این اوراق قابلیت معامله در بازار فرابورس را داراست و ارزش اسمی هر برگ آن نیز ۵ میلیون ریال است. مدت اعتبار اوراق تسه حداکثر تا دو دوره شش ماهه قابل تمدید است.

تهران – اقتصاد برتر – 3 شهریور 97

در سال‌های گذشته شاهد استفاده از وام مسکن به عنوان یکی از روش‌های تامین مالی خرید مسکن بوده­ایم. افراد برای دریافت وام مسکن باید از قبل سپرده‌ای در بانک مسکن داشته باشند. بدین معنا که با باز کردن حساب صندوق پس‌انداز یکم و نگهداری موجودی در آن به مدت یک سال، بانک تسهیلات خرید مسکن در اختیار سپرده­‌گذاران قرار می‌دهد.

اما ممکن است افرادی نیاز ضروری به وام مسکن داشته و زمان کافی برای باز کردن حساب و استفاده از تسهیلات سپرده در اختیار نداشته باشند. بانک مسکن برای چنین مواقعی اوراق تسهیلات مسکن را منتشر کرده که افراد می‌توانند با خرید این اوراق و ارائه آنها به بانک وام دریافت کنند.

نحوه خرید و فروش اوراق تسهیلات مسکن

برای شروع فرآیند خرید این اوراق مانند سایر نمادهای موجود در بازار فرابورس، فرد بایستی نسبت به دریافت کدبورسی خود از طریق کارگزاری‌ها اقدام نموده و پس از دریافت کد بورسی به خرید و فروش اوراق تسه به صورت حضوری (یا آفلاین) بپردازد.

نماد اوراق “تسه” (مخفف تسهیلات) در بازار فرابورس شامل نام ماه و دو رقم آخر سال صدور می‌باشد، که به کلمه”تسه” اضافه می‌شوند. به عنوان مثال نماد “امتیاز تسهیلات مسکن آبان۹۶ ” که مربوط به اوراقی است که در آبان ماه ۹۶ منتشر گردیده با عنوان “تسه۹۶۰۸” در بازار خرید و فروش می­‌گردد. مدت اعتبار اوراق صادره از تاریخ صدور به مدت دو سال و نیم است که این مدت با نظر بانک مسکن و در شرایط خاص حداکثر تا دو دوره ۶ ماهه، قابل تمدید است.

نکات قابل توجه در مورد اوراق تسهیلات مسکن

همانطور که پیش‌تر اشاره شد مدت اعتبار اوراق صادر شده از تاریخ صدور به مدت دو سال و نیم است. درصورتیکه مدت اعتبار این اوراق به اتمام برسد و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده ننماید، نماد معاملاتی آن متوقف خواهد شد و وجوه پرداختی جهت خرید اوراق به ایشان مسترد نخواهد شد. به همین دلیل سرمایه‌گذارانی که قصد استفاده از تسهیلات این اوراق را ندارند، بایستی تا قبل از پایان مهلت اعتبار این اوراق را در بازار به فروش رسانند.‌

این اوراق با توجه به اینکه چقدر تا زمان اعتبار آن باقی مانده، دارای قیمت­‌های متفاوتی است. درصورتی‌که مدت اعتبار این اوراق به اتمام رسیده و دارنده اوراق از تسهیلات آن استفاده نکند، نماد معاملاتی آن متوقف می‌شود و وجوه پرداختی به دارنده اوراق بازپرداخت نخواهد شد.

توجه به نکات ذکر شده در خرید و فروش و استفاده از این تسهیلات بسیار ضروری است تا از ایجاد ضرر و زیان احتمال پیشگیری به عمل آید.

پاسخ دادن