ارز دیجیتال غافلگیرتان نکند!

احمد خادم ‏المله- مدیر مسئول-توسعه ارتباطات دیجیتال و فضای مجازی هر روز بخشی از زندگی‏ امان را متحول می‏کند.

تهران- اقتصاد برتر- 20 اسفند 96

هر روز خبر جدیدی از تحول در دنیای مجازی می‏شنویم، یک روز سازمان‏ها مجازی می‏شود، روز دیگر خبر مجازی شدن مدرسه، دانشگاه، روستا و شهر منتشر می‏شود . یک روز بانک‏ها، اقتصاد و تجارت مجازی می‏شود و امروز نوبت مجازی شدن ارز است. ظرف کمتر از یک دهه ده‏ها ارز مجازی دنیای تجارت بین ‏المللی را متحول کرده و کسب و کارهای جدیدی را رقم زده است و میلیون‏ها نفر مبادلات پولی خود را به دست ارزهای دیجیتال سپرده‏اند.

فضای مجازی پر است از اخبار ضد و نقیض حمایت و نفی ارزهای رمز پایه دیجیتال از «پرفکت‏مانی» گرفته تا «ریپل»، «وب مانی»، «اتریوم» و … که در حال حاضر فراگیرترین آن «بیت کوین» است .

در شرایطی که وضعیت بازار ارز ایران پر نوسان و بی ثبات است و مبادلات ارز خارجی با دشواری انجام می‏شود، گرایش به ارزهای دیجیتال نظیر بیت‏کوین که شرایط مبادله ساده و بی‎هزینه دارد بتدریج رونق گرفته به گونه‏ای که هر روز آگهی جدیدی از صرافی مبادله ارزهای دیجیتال در رسانه‏های همگانی مشاهده می‏شود که با شرایط مناسب تجار را ترغیب به سرمایه گذاری در بازار ارزهای دیجیتال می‏کند.

در موقعیتی که بسیاری از بزرگان سیستم مالی و پولی، بانکداران بزرگ جهان و صاحب‏نظران اقتصاد بین ‏الملل به رسمیت شناختن ارزهای دیجیتالی را رد می‏کنند و مخالف آن هستند، گسترش این نوع ارزها در داخل ایران و ترویج و تبلیغ برای آن پر ابهام است.

با فراگیر شدن استفاده از ارزهای پر رمز و راز دیجیتال درکشور و پیچیدگی‏ های این نوع ارزها، شرایطی را برای سیستم مالی و پولی کشور پیش‏بینی می‏کنم که تبعات آن به مراتب بزرگ‏تر از آن چیزی است که در ماجرای موسسات مالی و اعتباری اتفاق افتاد و در آن میلیون‏ها نفر از جمله دولت و سیستم بانکی کشور متحمل خسارات سنگین شدند.

گرچه اهداف اولیه از معرفی ارزهای دیجیتال اعتراض به شرایط بد اقتصاد جهانی، مقابله با دزدی بانکداران بزرگ دنیا و جلوگیری از تاثیر سیاست بر اقتصاد و سیاست‏های مالی و پولی بود اما با توجه به اینکه این ارزها از هیچ پایگاه و نهاد متمرکزی برخوردار نیست، هیچ کشور و فرد خاصی مسئولیت آن را به عهده نمی‏گیرد، عملکرد آن پر ابهام و پر ریسک است. هنوز بسیاری از جنبه‏ های کارکرد این نوع ارز حتی برای بانکداران بزرگ جهان مشخص نیست و بسیاری از صاحب‏نظران اقتصاد جهانی ویژگی این ارز را منطقی و قابل توجیه نمی‏دانند.

در چنین شرایطی ایران به هیچوچه بدون مطالعه و آگاهی کافی از کارکرد این نوع ارز نباید اجازه استفاه از آن را به تجار و تولید کنندگان داخلی بدهد.

صرف انتشار یک بیانیه از سوی بانک مرکزی و یک هشدار ساده به مردم در شرایطی که رسانه‏ های مجازی در خدمت تبلیغ ارزهای مجازی است برای مطلع کردن مردم کافی نیست. کشور نیاز به بررسی جامع و فراگیر و تصمیم‏ گیری در این زمینه دارد.

متاسفانه ما عادت کرده‏ایم، پدیده‏های پر ابهام بروز کنند، کشور را فرا بگیرند و پس از آن که خسارت سنگینی به مردم وارد کرد آنوقت سیستم بانک مرکزی، دولت و دستگاه قضائی وارد ماجرا شده و اقدام به برخورد با پدیده‏ های اجتماعی ناشی از موضوع و پرداخت خسارت مال باختگان کند.

بانک مرکزی باید هشیار باشد و از تجارب پدیده‏ های گذشته درس عبرت بگیرد و تا دیر نشده نسبت به تحقیق و پژوهش درباره ارزهای رمز پایه اقدام کند و به طور گسترده فعالان اقتصاد را نسبت به ریسک بالای سرمایه گذاری روی ارزهای مجازی مطلع کند و قوانین و دستورالعمل‏ هایی را برای ورود به بازار ارزهای مجازی تصویب و اجرا کند که در سال‏های پیش‏رو با خسارت سنگین پولی و مالی مواجه نشویم.

البته افرادی نظیر «ناتالیا کسپرسکی» معتقدند بیت کوین پروژه طراحی شده سازمان‌ اطلاعات آمریکا و انگلیس است که با هدف جبران کسری بودجه این کشورها در کشورهای مختلف طراحی شده و ارزش و قیمت آن از سوی آمریکایی‏ها تعیین می‏شود و هر زمان که اراده کنند برای برهم زدن اقتصاد کشورهای هدف می‏توانند از این ابزار استفاده کنند .

بدون توجه به این نکته لازم است در مقابل پدیده ‏های اینگونه هشیار باشیم، فعالان اقتصاد نباید تصمیم‏ گیری برای دارایی‏ شان را به دست افراد بی‏ هویت، مجهول‏ المکان، نامشخص، شرایط پرنوسان و بی‏ثبات بدهند و دارایی خود را زیر سرشان نگه دارند و خودشان برای سرمایه ‏اشان تصمیم بگیرند.

پاسخ دادن